Politici sa dnes predbiehajú, kto si viac kopne do Rómov

Zajtra (8. apríla 2017) si celý svet pripomína Medzinárodný deň Rómov. “Napriek tomu, že má vláda ako jediná nástroje, aby rómsku tému riešila, situácia sa za posledný rok výrazne zhoršila. Napätie medzi Rómami a nerómami rastie a to nielen kvôli extrémistom, ale aj pre rétoriku predsedu vlády Roberta Fica. Politici sa dnes predbiehajú, kto si viac kopne do Rómov,” tvrdí bývalý rómsky splnomocnenec Peter Pollák, expert hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) pre rómsku problematiku.

“Máme premiéra, ktorý 10 rokov vládne, neurobil pre tento problém nič a po desiatich rokoch ukazuje na tie deti, ktoré nechal vyrastať v blate: “Pozrite sa, to sú tí špinaví cigáni, ktorí sú príčinou nášho problému,” poznamenal líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič.

Na Slovensku žije podľa Atlasu rómskych komunít viac ako 400 tisíc Rómov. Menšia časť z nich žije v najchudobnejších osadách. “Populistické výroky radikálnych politikov vrátane premiéra Roberta Fica majú tendenciu všetkých Rómov hádzať do jedného vreca. Len kvôli tomu, aby sa zapáčili svojim prívržencom, ignorujú racionálne riešenia a vytvárajú napätie, ktoré posilňuje extrémizmus,” obáva sa Pollák.

“Vláda má k dispozícii nástroje, ktoré nikdy predtým žiadna vláda nemala. Na Slovensku je obrovské množstvo voľných pracovných miest. Namiesto toho, aby ich vláda obsadila nezamestnanými Rómami, tak sa bezmocne prizerá, ako pracovné miesta obsadzujú nezamestnaní Srbi a Rumuni. Na riešenie rómskej problematiky má historicky najvyšší balík 380 miliónov eur. O tieto peniaze sme počas obdobia, keď som bol splnomocnencom, tvrdo bojovali a podarilo sa nám ich získať ako jedinej krajine v Európe. Po roku pôsobenia vlády sú však všetci sklamaní. Rómovia, aj majorita. Nikto nevie, čo sa s peniazmi reálne deje, výsledky nie sú žiadne,” doplnil Peter Pollák.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program