Pollák: Saková zmenu nepriniesla. Kamery ani po piatich rokoch nie sú

„19. jún 2013 – Moldava nad Bodvou, 2. apríl 2015 – Vrbnica, 16. apríl 2017 – Zborov. Tri veľké kauzy s rovnakým menovateľom – slabší verzus silnejší, chudobní osadníci verzus polícia. Ani na konci roka 2018, viac než 5 rokov od prvého útoku, sme sa nedočkali korektného objasnenia prípadov. Už 5 rokov apelujem na ministerstvo vnútra, aby povinne zaviedlo kamery a zabránilo tak akýmkoľvek pochybnostiam, kto je v prípade vinníkom a kto obeťou. Kaliňák zatiaľ stihol podať demisiu, no nová ministerka vnútra Denisa Saková nie je žiadnym prínosom. Saková zmenu nepriniesla. Kamery päť rokov nie sú. Ide v Kaliňákových šľapajách a situáciu rovnako nerieši.

Kauzy Tiefenbach a Zborov ukázali, že v policajnom zbore nájdeme aj ľudí, ktorí tam nepatria. Nebyť náhodne natočených videí, Tiefenbach naďalej bije nevinné ženy na ulici v policajnom obleku. Ak by už počas zákroku v Moldave konali policajti pod dozorom kamier, je možné, že dnes by boli na lavici obžalovaných policajti a nie Rómovia. V tejto kauze určite niekto klame. Aj v policajnom zbore nájdeme množstvo čestných policajtov, ktorí tieto zákroky odsudzujú. Kamery nemajú slúžiť len na ochranu ľudí, voči ktorým je zásah vedení, sú aj na ochranu samotných čestných policajtov.

Vyzývam ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby už konečne zabezpečila sľúbené kamery. Záznam dokážu robiť aj malé deti. Vinníci majú byť potrestaní, či sú to policajti, Rómovia, ktokoľvek. Bez korektného kamerového záznamu z akcie nie je možné dosiahnuť spravodlivosť.“

Peter Pollák, expert hnutia OĽANO na rómsku problematiku

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program