Poslanci OĽANO predložili do parlamentu uznesenie, ktorým chcú odsúdiť páchanie vojnových zločinov Ruskou federáciou na Ukrajine

Poslanci hnutia OĽANO reagovali na prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý označili za hlas slobodného sveta. Zároveň kritizovali časť opozície za to, že sa prejavu nezúčastnila, a tým podľa nich vyjadrila podporu ruskej agresii. Poslanci ďalej predstavili uznesenie odsudzujúce vojnové zločiny Vladimíra Putina na Ukrajine, o ktorom sa dnes rokuje v parlamente. Na záver poďakovali účastníkom všerajšieho zhromaždenia na podporu Ukrajine na Slavíne a Námestí SNP.

Podľa poslanca a člena európskeho výboru NR SR Andreja Stančíka (OĽANO) sme dnes v parlamente počuli hlas slobodného sveta a odporu proti neslobode. Prezident Zelenskyj podľa neho vo svojom prejave povedal všetko, čo bolo podstatné a úprimne poďakoval občanom Slovenska za solidaritu. Hovoril aj o nutnosti zbaviť sa závislosti na ruských fosílnych palivách. „Bývalé vlády trestuhodne zanedbali diverzifikáciu slovenských zdrojov plynu a ropy a doslova nás dostali do energetického vazalstva voči Ruskej federácii,“ konštatoval s tým, že „dnes máme vládu, ktorá sa dokáže jasne postaviť na správnu stranu slobody a demokracie a netvári sa, že táto vojna sa nás netýka. Naša koalícia musí ostať aj napriek názorovým rozdielom jednotná, pretože vidina vlády strany SMER s fašistami je pre Slovensko čiernou perspektívou,“ doplnil Stančík.

„Vďaka prezidentovi Zelenskému prebehla v parlamente deratizácia politických krýs. Ľudí, ktorí neváhajú šíriť klamstvá o ruskej agresii na Ukrajine, stavajú sa na stranu Putina a tak konajú proti záujmom Slovenskej republiky. Títo ľudia sa už nemôžu nikdy dostať k moci, pretože nás stiahnu do ruskej sféry vplyvu, z ktorej sme sa dlhé roky snažili dostať,“ vyhlásil predseda brannobezpečnostného výboru NR SR Juraj Krúpa.

„Dnes budeme v parlamente rokovať o uznesení, ktoré odsudzuje ruské vojnové zločiny a skutky Vladimira Putina. Teraz je ten čas, kedy sa musíme postaviť za hodnoty západného sveta, teda naše hodnoty. Každý, kto nezahlasuje za toto uznesenie, postaví sa na stranu Putinovej agresie,“konštatoval predseda mediálneho výboru NR SR Kristián Čekovský.

„Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prišli na včerajšie zhromaždenia na Slavíne a námestí SNP. Ľudia, ktorí tam prišli, dali jasne najavo, že si neželajú nič iné, ako mier na Ukrajine. Ďakujem všetkým, ktorí včera prispeli na humanitárnu zbierku. Všetky potraviny pôjdu do Hostomeľu, kde už prichádza k hladomoru,“ doplnila na záver poslankyňa Monika Kozelová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program