Poslanec Peter Pollák zvoláva výbor pre ľudské práva. Chce riešiť protiprávne sterilizácie žien

Protiprávne sterilizácie žien sa na Slovensku diali už od 60-tych rokov minulého storočia. Spôsobov bolo viac. Ženy napríklad nedostali od lekára úplnú informáciu, alebo im súhlas s vykonaním zákroku dali podpísať pod nátlakom. Nezákonné sterilizácie sa na Slovensku vykonávali aj po roku 2000.

Väčšina z protiprávne sterilizovaných žien sa doteraz nedočkala spravodlivosti. „Je veľmi dôležité otvoriť túto tému, ktorá sa tu neriešila roky. Hovorilo sa o nej veľa, no nikto sa doteraz nemal k činu,“ poznamenal poslanec hnutia OĽANO Peter Pollák ml.

Práve preto zvolal Pollák výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. V stredu 21. 7. 2021 sa o probléme bude rozprávať s dvomi protiprávne sterilizovanými ženami, ale aj s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. „Je neprijateľné, že Slovenská republika sa ešte stále nevysporiadala s týmto problémom. Verím, že sa posunieme o krok bližšie k náprave ujmy na neprávom sterilizovaných ženách,“ povedala Patakyová.

Túto tému nedávno otvorili aj ďalšie krajiny, kde fungovali podobné praktiky. „V porovnaní s Českou republikou zatiaľ Slovensko neprikročilo ani k symbolickému gestu ospravedlnenia,“ upozornila Patakyová. „Som si istý, že sa nám konečne podarí túto tému raz a navždy uzavrieť,“ poznamenal Peter Pollák ml.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program