Poslanecký prieskum zistil vážne pochybenia vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. OĽANO vyzýva vládu, aby zabránila rodinkárskym praktikám

Podľa správy z poslaneckého prieskumu bolo, okrem iného, zistené pochybenie riaditeľa Fondu na podporu kultúry a národnostných menšín. Veľmi dôležitým zistením prieskumu je, že po ohlásení a vykonaní prieskumu došlo vo Fonde k odstúpeniu šiestich členov odborných rád rómskej národnostnej menšiny, ktorých pôvodne vymenoval riaditeľ Fondu.

„Keď Most vytvoril Fond na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý odsúhlasili s podporou svojich korupčných kolegov, zrejme dopredu vedeli, že pôjde o bezohľadnú rabovačku,“ uviedol expert na rómsku problematiku Peter Pollák. „Obsadenie komisií, ako aj vedenia fondu, nechal Most vo svojich rukách, a boli to práve ľudia z Mostu, ktorí dovolili nominantom v komisii rozdávať peniaze sebe, rodine a známym,“ pokračoval Pollák, podľa ktorého napríklad v jednej z komisií sedeli súrodenci, pričom jeden z nich otvorene podporuje stranu Smer.

Podľa Polláka dali nominanti Mostu-Híd miesta vo funkciách len zástupcom maďarskej menšiny, pričom vo svojich nomináciách úplne obišli Rusínov či Rómov. „Príkladom bezohľadnej rabovačky z Fondu kultúry národnostných menšín je, že do okresu Rimavská Sobota posielajú svojim voličom 209-tisíc eur, kým do okresu Košice-okolie, kde voličov v rómskych osadách nemajú, posielajú len 16-tisíc. Som šokovaný, že v čase, keď v mnohých osadách prevláda chudoba, zodpovední ľudia zo strán Most-Híd a Smer zneužívajú už aj peniaze na rómsku kultúru, a to len preto, aby posilnili svoje politické pozície,“ uzavrel Pollák.

Systému vyhodnocovania projektov tiež podľa poslaneckého prieskumu chýba v odborných radách podrobnejšie hodnotenie zo strany príslušných členov Odbornej rady. Taktiež boli zistené medzery v kontrolnej a monitorovacej činnosti Fondu. „Ako vidíme, poslanecký prieskum potvrdil rodinkárske praktiky a viacero systémových pochybení vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín,“ uviedla podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová. „Čo je dôležité, podobné spôsoby môžu fungovať aj vo Fonde na podporu umenia a v Audiovizuálnom fonde. Nakoľko všetky fondy fungujú na podobnom princípe, sú dotované zo štátneho rozpočtu a ľudí do rád volí minister, je dôležité skontrolovať, či jednajú objektívne a či nepreferujú spriaznených žiadateľov o dotácie,“ uzavrela Natália Milanová, ktorá v spomínaných fondoch takisto iniciovala poslanecké prieskumy. Prvý je predbežne naplánovaný v Audiovizuálnom fonde v priebehu júna. „Určite nám pri ňom budú nápomocné zistenia z prieskumu vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín, no pýtať sa nepochybne budeme aj na pripravovaný film Generál a medializované informácie, ktoré s jeho (ne)tvorbou súvisia,“ doplnila Milanová. Prieskum vo Fonde na podporu umenia by sa mal uskutočniť v priebehu septembra.

„V mene hnutia OĽANO vyzývame vládu, aby prestala s takýmito praktikami a zabránila, aby členovia komisií mohli schvaľovať peniaze sebe či rodine,“ vyjadril sa bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák a dodal: „Navrhujeme, aby projekty, predkladané organizáciami, v ktorých aktuálne pôsobí, alebo v období ostatných troch rokov pôsobil akýkoľvek člen komisie ako aj jeho rodinný príslušník, boli automaticky vylúčené z hodnotiaceho procesu a nemohli tak získať dotáciu.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program