Právni a ústavní experti vidia možnosť zrušiť Mečiarove amnestie ústavným zákonom

Predovšetkým chcem uvítať vyjadrenie právnych a ústavných expertov, ktorí poskytli verejnosti odborné stanovisko k možnosti zrušenia tzv. Mečiarových amnestií. K tejto právnej analýze nie je čo dodať. Ďakujem im za to, že sa nevyhli ani občiansko-morálnemu rozmeru a pripomenuli nám aj záväzky voči Európskej únii (Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím z r. 2006), keďže sme ratifikovali, že prípady zavlečenia a únosu nesmú byť nikdy amnestované…“ povedal Ján Budaj (Zmena zdola, poslanecký klub OĽANO-NOVA).

Ďalej novinárov informoval, že požiadal o krátke pracovné stretnutie predsedu NR SR a zároveň predsedu SNS Andreja Danka, a tiež podpredsedu NR SR a zároveň predsedu poslaneckého klubu strany Smer Martina Glváča, keďže tieto kluby nemajú zatiaľ pozitívny postoj ku zrušeniu Mečiarových amnestií. Ján Budaj pripomenul decembrové vyjadrenie predsedu SNS A. Danka, že ak by sa odborná právnická verejnosť dala vo veci amnestií presvedčivé stanovisko, potom by Slovenská národná strana nemala v parlamente problém podporiť ich zrušenie. „Dúfam, že dnes zverejnené stanovisko 26 expertov z Najvyššieho súdu SR, z Ústavného súdu ako aj právnikov, ktorí sa v minulosti osvedčili na pôde inštitúcií EÚ, bude pre SNS takýmto argumentom.”

Ján Budaj nevylúčil ani možnosť, že ak by si poslanci vyžadovali preštudovať stanovisko právnych expertov, nebude sa brániť ani odsunutiu rokovania o zrušení amnestií v druhom čítaní dovtedy, kým nebude dosiahnutá ústavná väčšina. „Máme cieľ na dosah!“ uzatvára Budaj.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program