Predložili sme návrh uznesenia, ktoré odsudzuje vojnové zločiny páchané proti Ukrajine

Poslanci Národnej rady SR z hnutia OĽANO predložili na rokovanie parlamentu uznesenie, ktorým chcú odsúdiť páchanie vojnových zločinov Ruskou federáciou na Ukrajine.

„Ruská armáda sa násilným spôsobom snaží Ukrajinu obrať o územia a zlikvidovať ukrajinskú vládu. Poslanci hnutia OĽANO, ako aj koaliční partneri odsudzujú páchanie vojnových zločinov ruskou armádou. Preto sme sa rozhodli predložiť uznesenie, prijatím ktorého NR SR odsúdi vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti páchané ruskou armádou na Ukrajine a zároveň vyjadrí plnú podporu ukrajinskej vláde a ukrajinskému ľudu,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

„Hneď po začiatku ruskej agresie sme v Národnej rade SR odsúdili tento vojenský akt, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom. Odvtedy sledujeme útoky na civilné ciele. Rusi bombardovali nemocnice, školy, divadlá, či bytovky a pri týchto útokoch zahynuli desiatky civilistov. Toto sú vojnové zločiny. Okrem podpory Ukrajiny ide o našu morálnu povinnosť. Upozorniť na zlo je nevyhnutné zvlášť vtedy, keď zomierajú nevinní ľudia a ukrajinské mestá sa menia na vybombardované mestá duchov,“ povedal predseda mediálneho výboru NR SR Kristián Čekovský (OĽANO).

„Možno viete, že organizujem humanitárnu pomoc pre trpiacich ľudí na Ukrajine. Ako poslankyňa však cítim povinnosť jasne pomenovať to, čo na Ukrajine robí ruská armáda. Slovensko je členom medzinárodných organizácií, ktoré sa hlásia k dodržiavaniu ľudských práv. Slovensko sa tiež hlási k dokumentom a medzinárodným zmluvám, ktoré odsudzujú genocídu, zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, či zločin agresie. Ctíme si naše záväzky vyplývajúce z Charty OSN, Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Ženevského dohovoru. Preto je našou povinnosťou toto uznesenie predložiť a schváliť. Ukrajinci bojujú o svoju slobodu, tak ako sme my Slováci o slobodu bojovali napríklad počas Slovenského národného povstania,“ povedala poslankyňa NR SR Monika Kozelová (OĽANO).

„Táto koalícia má jasno v tom, kto je agresor. Narozdiel od opozície nebudeme strkať hlavu do piesku, pretože ten, kto odmieta pomoc Ukrajine pomáha Vladimirovi Putinovi, ktorý rozpútal strašnú vojnu v Európe, kvôli ktorej budú trpieť nielen Ukrajinci, ale aj Rusi. Okrem odsúdenia vojnových zločinov chceme týmto uznesením podporiť aj obyčajných Rusov, ktorí sa neboja vysloviť ‘nie vojne’. Tieto dve slová totižto v Rusku znamenajú stratu slobody. Kolektívna vina je cestou do pekla. Nemôžeme všetkých Rusov hádzať do jedného vreca a musíme vyjadriť podporu tým, ktorí odsudzujú kroky Putinovho režimu,“ upozornil poslanec NR SR Andrej Stančík (OĽANO).

Celé znenie uznesenia k dispozícii tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program