Premiér Eduard Heger sa ospravedlní protiprávne sterilizovaným ženám

Vláda sa ospravedlní protiprávne sterilizovaným ženám. Návrh presného znenia sa dostal na dnešné rokovanie vlády. Na potrebu riešenia tejto spoločenskej traumy dlhodobo upozorňuje poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák mladší.

Práve Pollák ml. zvolal v júli mimoriadne zasadnutie Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny či októbrové rokovanie za okrúhlym stolom. „Som veľmi vďačný premiérovi Eduardovi Hegerovi, ale aj predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi. Nebáli sa vybrať kostlivca zo skrine a začať riešiť tému, ktorú iní politici odkladali roky,“ povedal Pollák ml.

Premiér Eduard Heger tento krok víta. „Som naozaj rád, že pán poslanec Pollák prevzal túto iniciatívu. Téma sterilizácie žien si vyžaduje oveľa väčšiu pozornosť, akú jej venovali predchádzajúce vlády,“ dodal premiér.

Heger zároveň avizoval, že by sa rád stretol so ženami, ktoré podstúpili zákrok v rozpore s právom. Vláda by sa im chcela ospravedlniť už 10. decembra, pri príležitosti Dňa ľudských práv.

Sterilizácie v rozpore s právom sa na Slovensku vykonávali už od 60-tych rokov minulého storočia až do roku 2004. Ospravedlnenie je podľa Polláka symbolický, no zároveň nevyhnutný krok na ceste k spravodlivosti pre všetky protiprávne sterilizované ženy.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program