Pripomenuli sme si dva smutné pamätné dni

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) si dnes pripomenuli 75. výročie transportu 999 slovenských dievčat a mladých žien z Popradu do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Prežilo z nich len 20.

Erika Jurinová:
“Pred 75 rokmi ľudia na Slovensku mlčali. Len mlčky sa prizerali krivde a mnohí s potešením sledovali, že Slovensko sa “čistí od Židov”. Mlčali sme vtedy, keď sme mali nahlas kričať a chrániť životy. Nakoniec sme sa zo spánku a nenávisti zobudili, ale životy 70 tisíc ľudí sme navždy stratili.”

“Zajtrajší deň – 25. marec je zároveň dňom počatého dieťaťa. Je to deň, kedy si pripomíname deti, ktoré sa chceli narodiť, ale umelým potratom sme im v tom zabránili.”

Igor Matovič:
“Dnes si chceme tieto zbytočné obete nášho mlčania pripomenúť vypustením týchto symbolických bielych balónov. Biela farba znamená nevinnosť a balón vznášajúci sa do neba zbytočnú stratu životov.“Uvedomujeme si, že rozhodnutiu matky podstúpiť umelý potrat politici zabrániť nedokážu. Je však povinnosťou každého politika urobiť všetko preto, aby sme spoločne zabránili potratom z tzv. sociálnych dôvodov. Na Slovensku sa ročne vykoná 7000 umelých potratov. Z toho je približne 3000 zo sociálnych dôvodov. To znamená, že matka podstupuje interupciu s vedomím, že nedokáže dieťa uživiť. Je povinnosťou politikov, aby sme si neumývali ruky ako Poncius Pilát, že to zmeniť nedokážeme. Dokážeme, len musíme chcieť. Prichádzame preto s návrhom zákona, ktorý rozloží príspevok a príplatok pri narodení dieťaťa na 5 príspevkov po 166 eur už od štvrtého mesiaca tehotenstva matky.”

Anna Verešová:
“Chceme Slovensko, kde každej rodine, aj neúplnej, je venovaná maximálna pozornosť, podpora a ochrana. Chceme Slovensko, kde sú deti vítané, kde deti nie sú existenčnou hrozbou pre rodičov. V praxi som si overila, že aj malá, konkrétna pomoc ženám prichádzajúca včas, zvrátila ich rozhodnutie pre potrat. A viem, že tieto ženy sú šťastné, že dieťa prijali.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program