R. Sulík musí prebrať politickú zodpovednosť za svojich nominantov a odvolať vedenie MH Manažmentu

Národná kriminálna agentúra včera zadržala podpredsedu štátnej spoločnosti MH Manažment Andreja Holáka. Vysoký funkcionár štátu a nominant ministra hospodárstva bol neskôr prepustený, je však stále obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, korupcie a machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Hnutie OĽANO včera vyzvalo ministra, aby Andreja Holáka okamžite odvolal. „Žiaľ, minister hospodárstva Richard Sulík sa vyjadril k tomuto svojmu nominantovi veľmi vyhýbavo. Slovne zľahčoval, že špičkového manažéra štátu odviedla polícia a obvinila zo závažných trestných činov. Podobne vystupovalo aj vedenie firmy MH Manažment, keď ponechanie A. Holáka vo funkciu obhajovalo potrebou kontinuity,“ hovorí predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NRSR Peter Kremský (OĽANO). „Vítame, že minister Sulík dnes A. Holáka po našom tlaku odvolal, je však neospravedlniteľné, že ho obhajoval a držal a vo funkcii takmer rok, a to napriek našim zisteniam a podozreniam z korupcie.“

„Chcel by som preto vyzvať ministra Richarda Sulíka, aby sa postavil k tomuto problému čelom, okamžite odvolal celé vedenie MH Manažmentu a vymenoval namiesto neho čestných a odborných ľudí, ktorí nebudú podozriví z korupcie a nebudú obhajovať politických nominantov bývalej vlády,“ dopĺňa Kremský. „Už v minulosti ho k tomu vyzýval vtedajší premiér Igor Matovič, ale bez výsledku. Je načase, aby Richard Sulík prevzal politickú zodpovednosť za svojich nominantov vo všetkých štátnych podnikoch. Kontinuitu so Smerom tu OĽANO naozaj nebude trpieť.“ P. Kremský zároveň iniciuje poslanecký prieskum vo firme MH Manažment a zvolá mimoriadny hospodársky výbor, na ktorý pozve ministra R. Sulíka.

Andrej Holák je bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy za ministra Smeru Jána Počiatka, šéf služobného úradu za predchádzajúceho ministra Smeru Ľubomíra Vážneho. Bol členom komisie, ktorá rozhodovala o neslávnom mýtnom tendri, na ktorý dodnes doplácajú všetci občania Slovenska. Bol aj regionálnym funkcionárom Smeru, predovšetkým však podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý roky kryl korupciu.

To je aj funkcia, kvôli ktorej je vyšetrovaný, keď poskytol odborné právnické vyjadrenie vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy, ktorý ním zakryl korupčné správanie. Prirodzene, toto vyjadrenie sa medzičasom záhadne stratilo. Práve právnické znalosti a schopnosti majú byť podľa vedenia MH Manažmentu tým, čo A. Holáka kvalifikuje do funkcie vysokého funkcionára štátnej správy. „Takíto toxickí právnici nemajú v orgánoch štátnych firiem čo hľadať, aj keby vymenili desať kabátov,“dopĺňa Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program