Reakcia I. Matoviča na krivé obvinenia A. Danka

Líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič podáva na predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) trestné oznámenie za spáchanie trestného činu krivého obvinenia. Dopustiť sa ho mal podľa Matoviča tým, že ho obvinil z hanobenia národa a rasy v pléne, hoci k tomu nedošlo. Obvinenie Danko podložil Matovičovými výrokmi v pléne ohľadom Židov v koncentračných táboroch. Matovič obvinenia odmieta a poukazuje na to, že Danko zverejnil len časť jeho výrokov.

Danko na svojej tlačovej konferencii pustil záznam z pléna, kde Matovič hovorí: “Je to to isté, ako kebyže si v koncentračnom tábore povedia, že zahrajú si futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že ale my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom. Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku.”

Igor Matovič však vysvetľuje, že nejde o celý záznam. Tu uvádzame jeho kompletné stanovisko:

Na úvod môjho stanoviska ku krivému obvineniu zo strany Andreja Danka považujem za veľmi dôležité odcitovať nekrátený celý môj výrok, ktorý som počas rozpravy k náhubkovému zákonu v parlamente predniesol:

“Je to to isté, ako kebyže si v koncentračnom tábore povedia, že zahrajú si futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že, ale my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom. Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia, ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku. Prepáčte mi to prirovnanie, ale asi inak to nepochopíte. Tak ako Židia v koncentráku mali možno jediné právo dýchať vzduch, tak my ako opozícia máme jediné právo v tomto parlamente hovoriť. O ničom inom nerozhodujeme. Toto jediné právo nám idete zobrať.”

Každému súdnemu človeku je z tohto výroku zrejmé, že moje vyjadrenie bolo klasickou slovnou metaforou, ktorá ani náznakom nehanobila Židov, ani nezľahčovala ich utrpenie, práve naopak. Metaforou som chcel poukázať na totalitný prístup Andreja Danka voči opozičnej menšine v Národnej rade. Dlhodobo a opakovane verejne odsudzujem spochybňovanie holokaustu poslancami ĽSNS, od Andreja Danka som to nezaregistroval ani raz. To však nebránilo Andrejovi Dankovi ma verejne krivo obviniť zo spáchania trestného činu hanobenia národa.

Chcem sa dôrazne ohradiť k jeho falošnej interpretácii, že som si týmto výrokom robil vtipy zo Židov a ich utrpenia v koncentračných táboroch. Ak mu 8 mesiacov nevadilo, že sa na pôde NRSR poslancami ĽSNS spochybňoval holokaust, urážali sa Rómovia a Moslimovia, tak dnes svojou reakciu potvrdil, že ma len potrebuje za každú cenu zdiskreditovať.

Aj komunistickí normalizátori si rovnako ako Andrej Danko mysleli, že keď majú funkciu, stávajú sa majiteľmi pravdy. Neváhali, rovnako ako Danko, krivo obviniť svojich názorových oponentov, prenasledovať ich a ničiť životy ich rodín.

Andrej Danko dlhodobo robil pobočníka človeku, ktorý opakovane urážal Maďarov, Rómov či Židov. Nikdy sa voči tomu neohradil, len využíval výhody, ktoré mu spojenectvo so Slotom prinášalo. Najmä mnohomiliónový majetkový prospech z privatizácie a pochybných štátnych zákaziek.

Je veľkým nešťastím, že Slovensko má za druhého najvyššieho ústavného činiteľa zakomplexovaného klamára s diktátorskými sklonmi. Klamára schopného prekrútiť akýkoľvek výrok, len, aby mal z toho osobný prospech.

Za spáchanie trestného činu krivého obvinenia podávam na Andreja Danka trestné oznámenie a budem pozorne sledovať, či zákony na Slovensku platia pre všetkých rovnako.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program