Remišová: Na kauzy nielen poukazujeme, ale prinášame aj konkrétne riešenia. Pre dôležité opatrenia z protikorupčného balíčka očakávame aj podporu koalície, ktorá o korupcii veľa rozpráva a málo robí.

Občania Slovenska žiadajú od svojich zástupcov nekompromisný a účinný boj proti korupcii a zavedenie opatrení na fungovanie právneho štátu. Súčasná vládna koalícia napriek sľubom  v programovom vyhlásení urobila v tomto smere veľmi málo a väčšinu z protikorupčných opatrení prinášame do parlamentu práve my,“ vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová.

Na dnešnej schôdzi parlamentu predkladajú poslanci  OĽaNO súbor protikorupčných opatrení, predovšetkým zmenu zákona o eurofondoch, ktoré vláda nedokáže efektívne manažovať, hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov, prísnejšie majetkové priznania politikov a kontrolu prírastku majetku politikov, ale aj reguláciu výberu a odmeňovania zástupcov štátu v štátnych spoločnostiach.

Najväčšou zmenou, ktorú prinášame do parlamentu v rámci tohto balíčka je nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Posledných 30 rokov vnímame na Slovensku obrovskú nespravodlivosť. Vznikla tu skupina ľudí, ktorá sa obohacuje na štáte a obohacuje sa na úkor ľudí, ktorí poctivo platia dane. Skupina, ktorá preukázateľne žije nad pomery a je dôvodné podozrenie, že títo ľudia nadobudli obrovské majetky nelegálnym spôsobom, korupciou, trestnou činnosťou. Keď ich štát aj odsúdi, toxickí podnikatelia sa zbavujú majetku, prepíšu ho na blízke osoby a štát je bezmocný,“ vysvetľuje Remišová.

Dodáva, že „kľúčovou a prelomovou iniciatívou je úplne nová koncepcia preukazovania pôvodu majetku, ktorú predkladám vo forme nového, samostatného zákona. Robert Fico roky hovoril o účinnom zákone na preukazovanie pôvodu majetku, avšak za 12 rokov svojich vlád pretlačil iba zákon, na základe ktorého nebol odsúdený nikto, bol konštatovaný jeho rozpor s ústavou a zdá sa, že niekomu to celé roky vyhovovalo. Preto navrhujem ústavne čistú a efektívnu cestu, ako nakradnutý majetok zhabať a stopercentne zdaniť.

Remišová zároveň poukazuje na to, že Robert Fico sa verejne vyjadril v súvislosti s novým zákonom o preukazovaní príjmu a majetku, že podporí čokoľvek, čo  pomôže v tejto oblasti. „Od vládnej koalície teda očakávam podporu tohto zákona, vzhľadom na to, že jeho sfunkčnenie má vládna koalícia v programovom vyhlásení vlády a Robert Fico desať rokov používal túto tému na mediálnu kampaň,“ uviedla Remišová.

Súbor navrhovaných opatrení má riešiť najcitlivejšie oblasti, v ktorých dlhodobo dochádza ku korupčnému správaniu a ktoré necháva súčasná vláda bez povšimnutia. Je preto veľmi dôležité sledovať, ako bude za jednotlivé zákony hlasovať vládna koalícia, ktorá síce o boji proti korupcii veľa hovorí, ale v oblasti legislatívy toho veľa neurobila,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program