Riaditeľ na jednej škole nemá mať doživotný mandát

Poslanci NR SR budú už budúci týždeň rokovať o návrhu zákona z dielne hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorého cieľom je, aby mal riaditeľ školy možnosť pôsobiť vo vedúcej funkcii maximálne tri po sebe idúce funkčné obdobia. Podľa tieňového ministra školstva za OĽANO Miroslava Sopka sa tak má zabrániť „zabetónovaniu“ osôb na poste riaditeľa na neobmedzený počet funkčných období.

Tretie funkčné obdobie by na tej istej škole mohol riaditeľ zároveň vykonávať len ak by získal 3/5 hlasov výberovej komisie. OĽANO chce tiež navrhovaným zákonom docieliť stav, aby sa kvalitní školskí manažéri mohli realizovať aj vo vedení ďalších škôl. „Kvalitný systém riadenia, ktorý sa snažia zavádzať, by sa tak rozšíril do viacerých škôl. Skutočný líder by mal mať ambíciu skvalitniť ďalšiu školu alebo zlepšovať systém v exekutívnej funkcii na samosprávnej alebo štátnej úrovni,“uviedol M. Sopko.

Pri neobmedzenom funkčnom období u väčšiny riaditeľov podľa Sopka dochádza k „vyhoreniu“. „Školy sa takto nikam neposúvajú, a práve toto chceme zmeniť,“vysvetlil Sopko.

Veľmi zlé skúsenosti s riaditeľom, ktorý pôsobil vo funkcii 25 rokov, má aj učiteľka a matka Beáta Polláková, ktorej dcéra na istej základnej škole v Michalovciach počas školskej športovej olympiády utrpela vážny úraz hlavy. „Dcére rozbili hlavu vrhačskou guľou. Nemal jej kto poskytnúť prvú pomoc, riaditeľ školy neprivolal sanitku ani po dvadsiatich minútach, v škole neboli lekárničky a zamestnanci školy neboli vyškolení poskytovaním prvej pomoci,“ vysvetlila p. Polláková s tým, že riaditeľ neprejavil záujem o pomoc dievčaťu ani po upozornení učiteľom a namiesto toho odišiel do riaditeľne. Pollákovú o situácii dokonca informovala dcérina spolužiačka.

„Aby sa pán riaditeľ zbavil zodpovednosti za úraz, antidatoval a obsahovo pozmenil školský poriadok,“ vysvetlila Polláková. „Riaditeľ bol v tom čase vo funkcii už 25 rokov. Kde sa podela ľudskosť, entuziazmus či profesionálny prístup? Nadobudol pán riaditeľ po toľkých rokoch vo funkcii presvedčenie, že sa mu nič nemôže stať?,“ pýta sa Polláková a dodáva, že zmena zákona, ktorú navrhuje OĽANO, by mohla priniesť pozitívne výsledky.

„Vzdelanie a systémové zmeny v školstve sú pre OĽANO mimoriadne dôležité. Našim cieľom je, aby na školách pôsobili nielen skúsení manažéri, ale zanietení ľudia, ktorí majú energiu a chuť meniť veci k lepšiemu,“ uzavrel Miroslav Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program