Rizikové Taliansko mohlo navštíviť až 50-tisíc Slovákov. Matovič žiada od Pellegriniho plán na zvládnutie krízovej situácie

Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič vyzval premiéra Pellegriniho a ministerku Sakovú, aby zabezpečili povolenie pre telekomunikačných operátov, ktoré by im umožnilo v súvislosti so šírením koronavírusu poslať SMS správy o domácej karanténe každému, kto bol v posledných týždňoch v rizikových krajinách.

Igor Matovič dnes prišiel s týmto opatrením na zasadnutie krízového štábu. Povolenie má premiér a ministerka vnútra zabezpečiť od Úradu na ochranu osobných údajov. „Rokovali sme s najväčším telekomunikačným operátorom na Slovensku. Sú ochotní posielať denne zdarma všetkým ľuďom, ktorí boli v rizikových krajinách, informáciu o tom, aby ostali v domácej karanténe,“ uviedol Matovič s tým, že spoločnosť Orange len za posledné 3 týždne identifikovala 16-tisíc SIM kariet, ktoré sa nachádzali v rizikovej krajine – v Taliansku.

Podľa Matoviča môže ísť približne až o 50-tisíc ľudí, ktorí navštívili za posledné 3 týždne Taliansko, a môžu teda byť šíriteľmi koronavírusu. „Ak sú títo ľudia zodpovední, mali by byť v domácej karanténe po dobu 14 dní od príchodu na Slovensko. Nikto z nás však nevie, či sa voľne nepohybujú po Slovensku a žijú naďalej svoj spoločenský život, lebo si myslia, že majú tuhý korienok. Musia si uvedomiť, že môžu ľahko nakaziť ľudí so slabšou imunitou,“ povedal Matovič, podľa ktorého SMS správy o domácej karanténne na dennej báze pre týchto ľudí prispejú k zlepšeniu situácie.

Hoci podľa Igora Matoviča nie je na mieste, aby ľudia medzi sebou šírili paniku, skritizoval nepripravenosť vlády na situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzame. „Bol som zhrozený, keď na minulom krízovom štábe nikto nevedel povedať plán v prípade, že nakáza stúpne. Bol by som veľmi rád, aby pán premiér bol ešte stále zodpovedný, a aby prišiel s plánom. Pretože ten doteraz neexistuje. Verím, že dnes ten plán predstaví,“ uzavrel Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program