Robert Fico ďalej poškodzuje energetické a bezpečnostné záujmy SR

Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO) odsúdil klamlivé tvrdenia Roberta Fica o odpojení dodávok ruskej ropy a plynu. Poslanec zároveň poukázal na fakt, že vlády Roberta Fica zanedbali energetické a obranné záujmy SR.

V kontexte ruskej agresie proti Ukrajine sa na úrovni Európskej únie otvorilo viacero dôležitých tém. Jednou z nich je aj závislosť členských štátov na dodávkach ruskej ropy a plynu. Slovensku patrí v tejto kategórií nelichotivé prvenstvo. „Je pravdou, že dnes sa v plnej miere ukázal rozsah problému slovenskej závislosti na ruskej rope a plyne. Vidíme, že Rusko je nepredvídateľný partner v dodávkach týchto surovín. Boli sme svedkami manipulovania cien plynu na európskych trhoch zo strany Ruska, prostredníctvom znižovania dodávok. To viedlo k výraznému zvýšeniu cien. V rétorike Roberta Fica sa objavuje, že vláda chce odstrihnúť Slovensko od dodávok energií z Ruska. To je samozrejme nezmysel a nebolo by to ani možné,“ povedal Kremský.

„To, na čo sa v súčasnosti musíme sústrediť je spustenie krokov, ktoré znížia závislosť a umožnia odstrihnutie od týchto dodávok v budúcnosti. Versaillská deklarácia, bola schválená práve pre tento účel. Hovorí sa o nových zdrojoch energií z iných krajín, rozvoji obnoviteľných zdrojov, či o energetických úsporách. Slovensko by malo mať veľmi jasný akčný plán, ako zníži túto závislosť a spotrebu energií. My dokážeme ušetriť veľké množstvo energií len tým, že si tu urobíme poriadok, začneme využívať energetické možnosti, ktoré existujú a zapcháme diery, ktorými nám tá energia uniká,“ konštatoval.

„Robert Fico počas jeho dlhoročných vlád nie že neurobil nič preto, aby závislosť na ruských energiách znížil, práve naopak, zaistil Slovensku energetické nevoľníctvo, na ktoré dnes v plnej miere doplácame a pokúša sa vytvoriť dojem, že to je v poriadku, máme sa s tým zmieriť a byť tak vydaní napospas nepredvídateľnému režimu,“ doplnil.

Podľa Kremského je v tejto súvislosti dôležité upozorniť na to, že Robert Fico sa zo svojej pozície dlhodobo snažil presadzovať záujmy Ruska, odsudzoval sankcie po anexii Krymu a obklopoval sa ľudmi s prokremeľským presvedčením. „Robert Fico sa posledných desať rokov tváril, že obhajuje Slovensko, ale pritom obhajoval svojich priateľov v Rusku. Ak by bol agentom Ruska, ťažko by sa správal inak. Asi najznámejším symbolom Ficovej proruskej politiky je jeho blízky priateľ, dnes medzinárodne hľadaný Miroslav Výboh, ktorý sa dlhé roky priživoval na údržbe takmer nepoužiteľných ruských stíhačiek Mig-29.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program