Robert Fico nebude stíhaný za prezradenie daňového tajomstva

Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič spolu s Danielom Lipšicom predstavili dôkazy o tom, že na Slovensku v súčasnosti platí dvojaký meter pri uplatňovaní slobody prejavu.

Podľa Daniela Lipšica dnes na Slovensku platí zásada, že sloboda prejavu nemá prednosť pred trestným činom, ak sa jedná o opozíciu. „Pokiaľ však ide o koalíciu, sloboda prejavu má prednosť pred trestným činom,“ uviedol Daniel Lipšic, podľa ktorého v kauze daňových dokumentov, ktoré zverejnil Robert Fico síce vyšetrovateľ potvrdil, že Fico naplnil všetky znaky trestného činu porušenia daňového tajomstva, ale nebola naplnená závažnosť činu, preto stíhanie prerušil.

Lipšic spochybnil Ficovu výpoveď, v ktorej uviedol, že daňové dokumenty Igora Matoviča získal na spoločenskej akcii „Nikto nepotvrdil Ficove slová, že dokumenty získal tesne pred tlačovou konferenciou, naopak, všetky dôkazy jeho tvrdenia vyvracajú,“ povedal Lipšic.

Ako ďalej uvádza Lipšic, ide o dvojaký meter v dvoch principiálne rovnakých prípadoch. „Osobne považujem za veľmi skľučujúce, ak máme stav, keď opozícia musí dodržiavať pravidlá grécko-rímskeho zápasenia, ale popri tom koalícia môže bojovať voľným štýlom,“ prirovnal Lipšic a pokračoval: „Je mi to ľúto aj kvôli mnohým poctivým vyšetrovateľom, ktorým prekážajú takéto politické rozhodnutia. Takýmito politickými zásahmi sa robí zlé meno polícii a prokuratúre. K takému brutálnemu zneužívaniu polície a prokuratúry nedochádza nikde v Európskej únii,“ dodal Lipšic.

Líder hnutia OĽANO Igor Matovič sa pozastavil nad tým, čo by sa stalo jemu, keby pred rokom aj pol mával daňovými dokumentami Roberta Fica. „Možno by som sedel za mrežami v Ilave, možno by som už bol dokonca niekde zavesený hore nohami,“ uviedol Matovič a vrátil sa k nahrávke, v ktorej hlas podobný Ficovi hovorí o tom, ako zohnal 75 miliónov vlastnou hlavou. „Dokedy budeme hovoriť len o hlase podobnom Ficovi? Ako konala prokuratúra v tomto prípade, dala túto nahrávku aspoň na rozbor? Nebol vykonaný ani znalecký posudok, nevykonali sa základné veci,“ povedal Matovič, podľa ktorého by po takomto prípade v každom demokratickom štáte premiér odstúpil a neukázal by sa na verejnosti do konca života.

Matovič spomenul aj prípad kupovania miest na kandidátke Smeru za 25 miliónov, kde polícia takisto tento prípad výrazne neskúmala. Taktiež sa vyjadril aj ku kauze Bašternák. „Čo by sa stalo v demokratickej krajine, keby daňový podvodník okradol štát o deväť miliónov eur a dával by predsedovi vlády úplatok 5-tisíc eur mesačne v podobe nízkeho nájomného? Je to len vydržiavanie premiéra zo strany Bašternáka, aby si zabezpečil beztrestnosť,“ vyjadril sa Matovič.

Igora Matoviča mrzí, že našej polícii veria občania najmenej v EÚ, zároveň ho to však neprekvapuje. „Nemôžeme sa čudovať, že ľudia nedôverujú polícii, keď to u nás s vyšetrovaním vyzerá takto. Ja sa hanbím za takéhoto predsedu vlády, za takéhoto ministra a za takúto stranu, ktorá nám vládne,“ povedal Matovič a pokračoval: „Vo štvrtok vyšetrovateľ povie, že sloboda slova nemôže byť nad spáchanie trestného činu a v pondelok vám povie, že sloboda prejavu stojí nad každým spáchaním trestného činu,“ vyjadril sa I. Matovič s tým, že ide o ukážkový prípad dvojitého metra.

„Myslel som si, že v tomto prípade, kedy Fico jasne spáchal trestný čin, sa konečne ukáže, že žijeme v právnom štáte. Bohužiaľ, keďže je to ich človek, všetko je v poriadku a nič sa nestalo,“ dodal Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program