Roztrhajte faktúry,budete platiť menej! Skutočnosť? 80% domácností zaplatí výrazne viac.

Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) poukázali na tlačovej besede na ceny za elektrinu pre domácnosti na Strednom Slovensku, ktoré budú paradoxne po novom rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a teatrálnom trhaní faktúr premiérom Ficom ešte vyššie. “Fico teatrálne nabádal ľudí roztrhať faktúry s tým, že im prídu nové, výrazne nižšie. Aká je realita? Novým rozhodnutím ÚRSO síce znížilo duplicitné platby za ističe, ale zároveň dramaticky zvýšili tarifu za distribúciu elektriny – zo 7,7604 na 23 eur za jednu megawathodinu. To spôsobí, že všetky domácnosti v bytoch na Strednom Slovensku a všetky rodiny v domoch bez trojfázových ističov budú platiť dramaticky viac, ako by platili pred Ficovým divadlom s trhaním faktúr,“ povedal líder hnutia Matovič.

“Spôsobí to, že tieto rodiny so spotrebou elektriny 2500 kWh za rok, zaplatia ročne viac o 46 eur voči stavu pred trhaním faktúr. Taktiež, napríklad chudobná vdova so spotrebou cca. 1200 kWh ročne, zaplatí zbytočne o 22 eur viac! To znamená, že Fico sľúbil nižšie účty všetkým, v skutočnosti však ušetria obce, mestá, podnikatelia a ľudia v domoch s tromi fázami. Ale zložia sa im na to všetci ostatní – státisíce iných rodín. Fico ľudí podlo a vedome podviedol,” doplnil Matovič.

“Bohužiaľ podvedení môžu byť aj obce, mestá či podnikatelia, avšak len, ak majú spotrebu vyššiu ako 18,2 KWh mesačne na jeden ampér svojho ističa. Nad túto spotrebu budú platiť viac ako pred novým rozhodnutím. Pri týchto odberateľoch totiž spomínaná sadzba vzrástla zo 7,7 eur na 47 eur za megawathodinu, čo je viac ako o 500%.”

Matovič následne vyzval premiéra Fica, aby sa podvedeným ľuďom, v ktorých trhaním faktúr vyvolal falošné nádeje, ospravedlnil. Veronika Remišová upozornila, že rastie počet ľudí z východného Slovenska, ktorí sa na hnutie OĽaNO-NOVA obracajú s tým, že sú znepokojení vysokými faktúrami za energie. Takisto upozornila, že na dramatický rozdiel nákladov medzi porovnateľnými regiónmi. Domácnosť s nízkou spotrebou a trojfázovým pripojením tak bude platiť za distribúciu v Rožňave (VSE) takmer trojnásobne viac, ako v neďalekej Rimavskej Sobote (SSE). Rozdiel v cene môže byť až 100 eur ročne.

V určovaní cien elektriny je naďalej chaos a to napriek tvrdeniam premiéra i predsedu parlamentu. Zmätok a neistotu odberateľov spôsobil svojim konaním ÚRSO, ale tiež nominanti SNS a Smeru v pološtátnych energetických firmách. Ak si majú občania uchovať aspoň zvyšky dôvery k štátu, za túto situáciu musia niesť títo ľudia zodpovednosť. Preto opätovne vyzývame k odchodu predsedu regulačného úradu aj ľudí Roberta Fica a kapitána Danka v energetických podnikoch. Členovia dozorných rád a predstavenstiev týchto podnikov majú zastupovať štát a teda nás všetkých, nie politické strany. Noví zástupcovia štátu preto majú byť odborníci na energetiku alebo financie podniku podobnej veľkosti, a štát musí zverejňovať informácie o ich vzdelaní a skúsenostiach. Verejnosť tak bude môcť oveľa lepšie kontrolovať, či štátni nominanti v podnikoch zastupujú štát, alebo skryté záujmy v pozadí svojich politických strán,” vyhlásila Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program