Šípošová: Poslanci dnes hlasovali proti spravodlivosti

Bratislava, 1. 12. 2015 – Dnes sa v NR SR hlasovalo o Návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji v znení zákona č. 58/2009 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Návrh zákona nebol posunutý do druhého čítania. Za návrh hlasovalo: 53 poslancov, proti boli 2 a zdržalo sa 70 poslancov NR SR.

Šípošová: Poslanci dnes hlasovali proti spravodlivosti

Predkladateľka návrhu Janka Šípošová (OĽaNO) je sklamaná z hlasovania poslancov. „V bývalom Československu bolo 250 000 politických väzňov z toho zo Slovenska bolo 70 000 ľudí, čo predstavuje počet obyvateľov mesta Nitra. Týmto ľuďom boli odobrané základné práva a dneška sa mnohí z nich nedožili. Dnes ich žije už len niečo okolo 500. Pre predstavu, toľko obyvateľov má obec Medzibrodie nad Oravou,” uviedla po hlasovaní Janka Šípošová. Počas prvého čítania zákona tiež uviedla, že komunistickým režimom bolo popravených 241 obyvateľov Československa.

600 ľudí zahynulo počas výsluchov

O brutalite výsluchov tzv. triednych nepriateľov svedčí aj fakt, že počas nich zahynulo až 600 ľudí. „A práve dnes bývalí trýznitelia, ktorí majú na svedomí tieto životy, dostávajú vysoké výsluhové dôchodky za to, čo spravili,” rozhorčuje sa Janka Šípošová. Dodnes neboli vôbec potrestaní, ale ešte dostávajú neopravnené benefity vo forme vysokých dôchodkov. „Jednoducho dnes neobstojí to, že vtedy príslušníci štátnej bezpečnosti vykonávali svoju prácu podľa zákona. To isté robili aj príslušníci gestapa,” dodáva podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO).

8000 v táboroch nútených prác a 5000 čiernych barónov

Počas hlasovania v NR SR boli na balkóne prítomné aj dcéry veteránov protikomunistického odboja, teda politických väzňov, zavlečených do sovietskych gulagov (takých bolo 8 000). 5 000 mužov bolo členmi vojenských pracovných technických práporov (PTP). „Je veľkou hanbou, že dnes na pôde slovenského parlamentu pred zrakmi dcér prenasledovaných a dokonca aj pred očami bývalého politického väzňa, poslanci neprijali zákon, ktorý mohol aspoň čiastočne a symbolicky narovnať krivdy komunistického   režimu.   Dnes 70 poslancov, ktorý sa zdržali hlasovania, vlastne súhlasili s nespravodlivosťou. Ja však tento boj nevzdám,” uviedla na záver Janka Šípošová (OĽaNO).

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program