Škripek a ECPM vyzývajú EÚ, aby zastavila čerpanie predstupových fondov Turecku

Agresívna kampaň tureckej vlády v prospech nastávajúceho referenda o prezidentských právomociach dosahuje svoje nové dno. Stalo sa tak počas uplynulého víkendu, po udalostiach v Holandsku.

Branislav Škripek, predseda ECPM rázne odsudzuje výroky tureckého prezidenta, ktorý nazval holandskú vládu “nacistami a fašistami”. Žiada tureckého prezidenta a vládu, aby odvolali tieto výroky. Holandsko totiž ani zďaleka nie je jedinou krajinou, v ktorej sa Turecko snažilo agitovať za hlasy tamojšej tureckej menšiny s právom hlasovať v referende v domovskej krajine. Švajčiarsko, Dánsko a Rakúsko sa zachovali správne, keď sa odmietli stať súčasťou politickej predreferendovej kampane tureckej vlády.

Poľutovaniahodné vyjadrenia prezidenta Erdogana sú smutným a žiaľ pravdivým svedectvom o skutočnej povahe vyspelosti tureckej demokracie a pripravenosti vstupu do EÚ. Branislav Škripek spolu s ECPM preto žiadajú EÚ lídrov, aby: „okamžite ukončili prístupové rokovania s Tureckom a zastavili predvstupové fondy, do ktorých EÚ prispieva v období rokov 2014-2020 sumu 4,5 miliardy EUR.”

—————————————————————————————————————-
Doplňujúce informácie o Turecku a Holandsku:
16. Apríla sa bude konať v Turecku referendum o zmene ústavy, ktorá obmedzí právomoci tureckého parlamentu v prospech prezidenta.
Počas víkendu zabránili holandské orgány účasti 2 tureckých ministrov na agitačných mítingoch v prospech referenda v tureckých enklávach v Holandsku.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program