Slovensko nestíha dobiehať západ, podvyživený tiger už nevládze konkurovať zvyšku Európy

Európska komisia v najnovšej správe o stave Slovenska potvrdzuje tvrdenia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), že rozloženie daní medzi jednotlivé skupiny obyvateľstva na Slovensku je zlé a nevyvážené.

Vláda podľa tieňového ministra financií a hospodárstva za OĽANO Eduarda Hegera zdaňuje najmä pracujúcich a vyhýba sa daniam z luxusu. „Oligarchovia, ktorí najviac profitujú zo štátnych peňazí, si užívajú nízke dane, no obyčajným pracujúcim ľuďom siaha štát stále hlbšie do vrecka. Takto napĺňa štátny rozpočet. Opäť sa jasne ukazuje, že táto vláda vodu káže a víno pije a len predstiera, že je sociálna,“ vyjadril sa Heger.

Európska komisia podľa Hegera poukazuje na to, že zdanenie pracujúcich na Slovensku tvorí  53,9 % celkového zdanenia, pričom európsky priemer je 49,7 %. „Z toho jasne vidieť, že slovenskú ekonomiku a štátny rozpočet ťahajú hlavne pracujúci ľudia. To je jeden z dôvodov, prečo Slovensko už niekoľko rokov stagnuje a nedobieha priemer životnej úrovne Európskej únie,“ tvrdí Heger s tým, že v roku 2017 sme mali životnú úroveň na 76 percentách priemeru únie, teda rovnako ako v roku 2012. „To sa však nedá povedať o našich susedoch, pretože Česká republika oveľa viac využíva benefity Európskej únie na rýchle dobiehanie. Kým v roku 2012 boli Česi na 82 % priemeru životnej úrovne únie, dnes sú na 89 %,“ pokračoval.

Eduard Heger tvrdí, že zo Slovenska, ktoré bolo kedysi označované za európskeho tigra, sa tak stáva krajina, ktorá výrazne začína zaostávať a hrozí jej, že sa začne prepadávať stále hlbšie. „Európska komisia potvrdila aj naše slová o nízkej kvalite verejnej správy a slabý pokrok v oblasti vzdelávania, výskumu a inovácií. Vláda nerobí potrebné zmeny v ekonomike, len kúri a svieti. Podľa nás je nevyhnutné ihneď začať so zmenami daňového mixu a s potrebnými opatreniami na zlepšenie stále sa zhoršujúceho podnikateľského prostredia. Len tak môže Slovensko opäť začať dobiehať životnú úroveň EÚ,“ povedal Heger.

Namiesto bezzubých balíčkov z dielne ministerstva hospodárstva je podľa Hegera potrebné znížiť priame dane, ako na to poukazuje aj Európska komisia, a treba začať zdaňovať luxus. „To pomôže poctivým slovenským podnikateľom, ktorí platia dane, nadýchnuť sa a investovať do svojho rozvoja, aby obstáli v silnej európskej konkurencii,“ vyjadril sa Heger a dodal: „Taktiež je potrebné minimalizovať vládne zásahy do podnikania v podobe rôznych daňových výnimiek alebo dotácií, ktoré poškodzujú podnikateľské prostredie. No a nevyhnutne je potrebné znížiť bremeno byrokracie, pod ktorým trpia všetci poctiví podnikatelia na Slovensku.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program