Slovensko potrebuje plán zníženia závislosti na ruskom plyne

Na mimoriadnom hospodárskom výbore za účasti štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka sa poslanci na ministerstvo obrátili s rôznymi otázkami týkajúcimi sa stavu zásob plynu a dodávok pre Slovensko.

Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) informoval, že okrem stavu zásob rokovali aj o krízovom pláne dodávok plynu a o akčnom pláne, ako sa Slovensko môže zbaviť závislosti na plyne z Ruska. „Takýto plán bohužiaľ zatiaľ neexistuje. Od ministerstva hospodárstva sme preto žiadali vypracovanie takéhoto plánu, v ktorom predstaví jasné kroky k zníženiu závislosti, ako napríklad zníženie spotreby, využívanie geotermálnych a obnoviteľných zdrojov, či rozvoj ťažby vlastného plynu. S ministerstvom sme sa dohodli na súčinnosti pri vypracovávaní takéhoto plánu,” povedal.

„Rusko používa plyn ako zbraň na plnenie svojich politických záujmov. Preto je dôležité, aby sme ukázali jednotu a zvolili spoločný postup krajín Európskej únie. My na Slovensku zatiaľ musíme prichádzať s krokmi, ktoré znížia našu závislosť,” konštatoval Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program