Smer nemá dostatočnú podporu na zastropovanie dôchodkov. Preto svoj návrh presunuli

Poslanci Smeru dnes preložili hlasovanie o zastropovaní dôchodkov na január. Podľa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) tým priznali, že nemajú dostatočnú podporu pre svoj návrh.

„Zastropovanie dôchodkov odmieta podporiť aj časť koaličných poslancov, pretože si uvedomujú, že je nebezpečný pre túto krajinu,“ uviedla tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková, podľa ktorej by sa v prípade zastropovania dôchodky stali neudržateľnými a Slovensko by sa vydalo gréckou cestou. „To znamená, že ďalšiu generáciu by čakali výrazné škrty. Zároveň teda návrh ľuďom nepomôže. Pričom návrh, ktorý predstavilo naše hnutie je výrazne sociálnejší. Ak niekto začne robiť skôr, do dôchodku pôjde skôr. To znamená, že ak už má odpracovaných 40 rokov a má zdravotné problémy, môže odísť do dôchodku aj keby bol jeho vek iba 60 rokov. Pričom v prípade návrhu Roberta Fica bude drieť ešte ďalšie štyri roky,“ dodala Gaborčáková.

Tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger pripomenul, že OĽANO považuje návrh Smeru na zastropovanie dôchodkov za nespravodlivý. „My sme priniesli alternatívu, ktorá je spravodlivým a zodpovedným riešením. Navrhli sme skorší odchod do dôchodku po odpracovaní 40-tich rokov, pretože si uvedomujeme, že sú dnes na trhu práce ľudia, ktorí sa cítia z objektívnych dôvodov zodraní,“ uviedol Heger.

OĽANO v novembri zorganizovalo najväčšiu odbornú konferenciu o dôchodkoch, na ktorej boli prezentované čísla, ktoré vypočítala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. „Naše riešenie vyšlo 14-krát lacnejšie a má podstatne nižší dopad na štátny rozpočet,“ vyjadril sa Heger a dodal: „Smer aj SNS boli pozvaní na odbornú konferenciu o dôchodkoch, no nezúčastnili sa jej, čím ukázali jasný signál, že ich nezaujíma konštruktívna diskusia. Hnutie OĽANO chce však v tejto diskusii naďalej pokračovať. Preto vyzývame predstaviteľov Smeru aj SNS, aby prišli diskutovať a nechali si vysvetliť, že ich návrh je zlý, diskriminačný a neudržateľný.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program