Sopko: Je na čase, aby boli kuchárky zrovnoprávnené s ostatnými nepedagogickými zamestnancami

Kuchárky v školských jedálňach si tento rok už vytrpeli dosť. Je na čase, aby boli zrovnoprávnené s ostatnými nepedagogickými zamestnancami, tvrdí tieňový minister školstva za hnutie OĽANO Miroslav Sopko.

Potom, ako vláda dnes schválila zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur, budú podľa M. Sopka zamestnanci verejnej správy sklamaní. „Títo ľudia totiž dlho čakali na odstránenie stavu, kedy ich mzdové tabuľky začínali pod stanovenou minimálnou mzdou. Teraz sa dozvedáme, že nikto nechce otvárať kolektívnu zmluvu. Kým školy rozdiel v prípade upratovačiek a školníkov nejako dorovnajú, čo bude s kuchárkami, ak samosprávy nebudú ochotné ich problém riešiť?,“ pýta sa Sopko s tým, že problém spočíva v tom, že ak vláda zvyšuje minimálnu mzdu, vo verejnej správe to neznamená, že aj tieto náklady sú kryté.

Poslanec za OĽANO zároveň upozornil, že tento problém sa nevyskytol v platových tabuľkách štátnych zamestnancov. „V tomto prípade kalkulačka nezlyhala. Je to maximálne nespravodlivé, najmä po obedoch, ktoré nie sú zadarmo. Tento rok si naše kuchárky už vytrpeli dosť. Riešením je, aby boli zrovnoprávnené s ostatnými nepedagogickými zamestnancami. Čakajú na to už veľmi dlho,“ uzavrel Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program