Spokojná rodina je dôležitým cieľom programu hnutia OĽANO

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) považuje rodinu za základ spoločnosti. OĽANO sa preto vo svojom programe venuje pro-rodinným riešeniam, ktorými chce zlepšiť život rodín v troch hlavných oblastiach – financie, bývanie a služby.

Podľa experta hnutia OĽANO na rodinnú politiku Petra Kremského je skutočná starostlivosť štátu o rodiny slabá.„Výsledkom je, že sa rodí málo detí, obyvateľstvo starne a počet seniorov v roku 2018 presiahol počet detí. Na jedného seniora pracuje stále menej produktívnych ľudí, v minulosti ich bolo až 10, v súčasnosti okolo 5, do roku 2060 to však má byť iba 1,6 produktívneho človeka na seniora,“ upozornil P. Kremský, podľa ktorého Slovensku hrozí kolaps sociálneho a dôchodkového systému.

Cieľom hnutia OĽANO je vytvorenie pro-rodinného prostredia, zmiernenie nepriaznivého demografického vývoja a posilnenie vnútornej stability rodín. „Chceme odstrániť obavy, ktoré ľuďom bránia založiť si rodinu a mať viac detí. Môže to byť aj prevencia interrupcií, keďže takmer tretina pripadá na tretie deti v rodine,“ povedal Kremský.

OĽANO preto ponúka riešenia v týchto troch oblastiach:

A) Daňové a finančné zvýhodnenia pre rodiny s deťmi.

1. Rastúci daňový bonus – 2-násobný nielen pre deti do 6 rokov, 3. a ďalšie dieťa 3-násobný. V SR zhruba 300 eur ročne na dieťa, v ČR pri 3. dieťati 1000 eur, v Rak 1500 eur ročne

2. Voliteľné rozloženie poberania rodičovského príspevku, predĺženie materského na jeden rok, tehotenský príspevok, zavedenie zvýhodnených čiastočných úväzkov do 200 eur, dobrovoľné nemocenské poistenie študentiek a nezamestnaných, ktoré by im vytvorilo nárok na materské

3. Rodinné zdaňovanie

B) Podpora pri zakladaní domova a zabezpečení bývania.

1. Rodinné stavebné sporenie

2. Odklad hypotéky bez penalizácie, opatrenie, ktoré umožní odpočítať zaplatené úroky z bývania z daňového základu podľa počtu detí.

3. Nájomné bývanie, obecné i súkromné

C) Rozvoj služieb na pomoc rodinám vrátane zosúladenia rodiny a práce.

1.     Rozšírenie služieb pre seniorov a zdravotne ťažko postihnutých členov rodín

2.     Nové služby pre deti a mladých dospelých

3.     Posilnenie vzťahov a podpora zladenia rodiny a práce, zvýhodnenie rodiny s deťmi

Podľa tieňového minstra financií a hospodárstva Eduarda Hegera je veľmi dôležité, aby rodiny mali kvalitné bývanie, a aby žili v zdravých a moderných bytoch, kde môžu vyrastať zdravé deti. „Bývanie je však veľmi drahé najmä v ekonomicky silných oblastiach a tak sa rodiny často tiesnia v malých bytoch,“ uviedol Heger. „Chceme im preto vytvoriť paletu možností, ako si môžu zlepšiť bývanie a keď doň zainvestujú štát im pomôže daňovými úľavami, hypotekárnymi prázdninami, rozvojom nájomného bývania. Rodinné stavebné sporenie by malo byť produkt, ktorý povzbudzuje k sporeniu a výška štátnej prémie sa bude odvíjať od počtu detí,“ vysvetlil.

Psychologička a kandidátka za hnutie OĽANO Mária Benová v programe oceňuje najmä daňové zvýhodnenia, ako napríklad vyšší daňový bonus na deti. „Ten podporuje pracujúcich rodičov na rozdiel od zvýšenia detských prídavkov, s ktorým pred voľbami prišiel Smer. To môže podporovať ľudí zo sociálne znevýhodnených skupín v rodení detí kvôli vyšším prídavkom,“ vyjadrila sa Benová.

Ďalšia kandidátka za OĽANO a riaditeľka pobočky Centra pomoci pre rodiny Lucia Drábiková oceňuje, že súčasťou rodinnej politiky OĽANO sú širšie služby pre rodiny, sociálne opatrenia, odľahčovacie služby a prevencia rozpadu rodín. „Ak štát lepšie nastaví starostlivosť a pomoc rodine, veľa zdravotne alebo mentálne postihnutých a seniorov nemusí skončiť v ústavoch. Je kľúčové priniesť vhodné odstupňovanie od ambulantných služieb, domácej starostlivosti, denných centier až po domovy,“ povedala.

Mladú mamičku, politologičku a takisto kandidátku hnutia OĽANO Kristínu Hančovú špeciálne zaujali opatrenia ako predĺženie poberania materského, flexibilný rodičovský príspevok rozložený na kratšie či dlhšie obdobie, či garantované škôlky pre deti od 3 rokov. „Veľmi sa mi páči náš návrh na tehotenský príspevok, ktorý by mali poberať ženy od 13. týždňa tehotenstva. Veľa žien to môže povzbudiť najmä pri neplánovanom tehotenstve, aby si dieťatko nechali. Takáto pozitívna motivácia je lepšia a účinnejšia ako zakazovanie interrupcií,“ uzavrela.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program