Spravodlivé financovanie cirkevných a súkromných škôl

Poslanci Národnej rady SR dnes informovali o schválenej novele zákona o štátnej správe v školstve, ktorá odstraňuje diskrimináciu pri financovaní súkromných a cirkevných škôl a školských zariadení. Viac ako desať rokov dostávali cirkevné a súkromné školy na svoju prevádzku menej peňazí ako štátne školy. Tomu bude od 1. januára 2022 koniec.

Predseda školského výboru NR SR a jeden z predkladateľov novely Richard Vašečka (OĽANO – KÚ) víta úpravu financovania cirkevných škôl. „Po viac ako ročnom snažení sa nám podarilo odstrániť veľkú nerovnosť vo financovaní vzdelávania. Každé dieťa, bez ohľadu na to, akú školu navštevuje, musí dostať rovnako kvalitné vzdelanie, financované v plnej výške, tak ako to zákon určuje. Ďakujem za spoluprácu ministerstvu školstva, ako aj koaličným partnerom a pani prezidentke, ktorá dala tejto novele definitívne zelenú,” povedal.

Novelou sa upravil zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Odstránilo sa nerovné postavenie týchto škôl pri prerozdeľovaní podielových daní v porovnaní so zriaďovateľmi škôl a školských zariadení v pôsobnosti obcí a samosprávnych krajov.

“Na problém neférového financovania nás upozornilo 26 organizácií a po dohode s ministerstvom školstva sme túto diskrimináciu odstránili. Rodičia detí na súkromných a cirkevných školách platia rovnaké dane ako ostatní,” dodáva poslankyňa NR SR Mária Šofranko (OĽANO).

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program