Stanovisko hnutia OĽANO k vyjadreniam ministerky Sakovej o vymenovaní Milana Lučanského za prezidenta policajného zboru

“Najprv kandidátov predvybrala komisia, v ktorej absolútna väčšina ľudí je nominantami vládnej koalície. Následne o nich hlasovali poslanci parlamentného výboru, v ktorom opätovne má väčšinu vládna koalícia. A teraz nakoniec sa pani ministerka tvári, ako veľmi musela pár dní uvažovať, koho za policajného prezidenta vymenuje.

Pripadá mi to ako klasické výberové konanie, ktoré dennodenne zažívajú ľudia na “výberových konaniach” po celom Slovensku. Aj vtedy je poväčšine už vopred rozhodnuté, kto bude úspešným uchádzačom a ostatní ľudia sú len zneužítí na vytvorenie zdania spravodlivej súťaže.

Od začiatku som upozorňoval, že to takto “na klasika” dopadne a žiadny nezávislý výber a nezávislý policajný prezident nebude. Omnoho lepší spôsob výberu je napr. zveriť túto úlohu samotným policajtom. Verím, že by si do svojho čela dokázali vybrať človeka, ktorý by bol skutočne nezávislým policajným prezidentom, požívajúcim dôveru ľudí ako aj členov policajného zboru.

Na druhej strane treba čestne povedať, že prezident PZ Lučanský je o triedu lepší ako Bödörov poskok Tibor Gašpar.”

Igor Matovič, predseda hnutia OĽANO

SAKOVÁ SA NESTAVILA, LEBO VEDELA, ŽE BY PREHRALA

“Začiatkom roka som v relácii RTVS O 5 minút 12 ponúkol verejnú stávku ministerke vnútra. Tvrdil som, že po výberovom konaní bude policajným prezidentom opäť Milan Lučanský, takže celý konkurz je zbytočný a slúži len na to, aby Smer zabetónoval prezidenta PZ na 4 roky. “Máte vešteckú guľu” – zareagovala vtedy Denisa Saková a stávku odmietla. Dnes už vieme, prečo: v diskusnej relácii TA3 vyhlásila, že budúci týždeň vymenuje Lučanského do funkcie. Stávku by teda prehrala…

Od začiatku výberového konania tvrdím, že dobrý policajný prezident sa dokáže zabetónovať výsledkami svojej práce a nepotrebuje si neodvolateľnosť zabezpečiť paragrafmi. Smer sa však bojí, že po parlamentných voľbách v roku 2020 príde o moc a takýmito ťahmi sa ju pokúša zaistiť aj do budúcnosti. Časy sa však menia. Čoraz viac policajtov, prokurátorov a sudcov postupne dáva najavo, že sa na Slovensku budú vyšetrovať zločiny bez ohľadu na to, kto je pri moci.”

Gábor Grendel, tieňový minister vnútra za OĽANO

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program