Stanovisko k dvojmiliónovej zmluve na IT zákazku v rezorte Gabriely Matečnej napriek zákazu Úradu pre verejné obstarávanie

„Ak jeden štátny úrad nerešpektuje rozhodnutie iného štátneho orgánu, začína sa rozklad elementárnej dôvery v štátne inštitúcie a vládu zákona. Rezort pani Matečnej podpísal zmluvu na IT zákazku za 2 milióny eur, a to aj napriek tomu, že Úrad pre verejné obstarávanie vydal predbežné opatrenie, na základe ktorého ministerstvo pôdohospodárstva zmluvu podpísať nemohlo.

Ak bežný občan nerešpektuje rozhodnutie štátneho orgánu, dostane pokuty alebo iné sankcie. No zdá sa, že na Slovensku platí dvojaký meter, kedy zákony a pravidlá neplatia pre všetkých rovnako. Je však neprijateľné, ak zákonné rozhodnutia nerešpektujú samotné štátne inštitúcie. Keďže rezort pani Matečnej porušil predbežné opatrenie Úradu pre verejné obstarávanie, a napriek tomu uzatvoril zmluvu s vybraným uchádzačom, hrozí zo strany ÚVO pokuta, ktorú zaplatia všetci občania Slovenska.

Takisto sa treba pýtať, prečo rezort pani Matečnej po vydaní predbežného opatrenia zmenil spôsob financovania z eurofondov na financovanie zo štátneho rozpočtu. Podobné operácie pripomínajú skôr praktiky pochybných špekulantov, ako štátnej inštitúcie. V súčasnej dobe je viac ako inokedy potrebné posilňovať dôveryhodnosť inštitúcií, vládu zákona a istotu, že štát slúži svojim občanom. Vládna koalícia však namiesto toho robí pravý opak.

Dňa 21. augusta o 13.30 sa uskutoční mimoriadny výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v súvislosti so zlyhaniami v rezorte pani Matečnej a zisteniami generálneho prokurátora. Na mimoriadnom výbore sa budeme pýtať pani Matečnej aj na túto IT zákazku a požadovať vyvodenie osobnej zodpovednosti voči vedeniu PPA, ale aj ministerke pôdohospodárstva Matečnej, ktorá na čele rezortu už dávno nemá čo robiť.”

Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program