Stanovisko k správe splnomocnenca Vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza o plnení opatrení a aktivít za rok 2017

“Tvrdenie, že nezamestnanosť Rómov klesá, je zavádzajúce a zmätočné. Terénna sociálna práca, komunitné služby, asistenti učiteľa, rómske občianske hliadky a ďalšie programy fungovali dávno predtým, ako vôbec Ravasz tušil, že úrad splnomocnenca pre rómske komunity existuje. Ešte pred pár rokmi pracovalo v teréne viac Rómov, ako dnes, a ako sám Ravasz priznal, nemá presné čísla, čím šíri lži, propagandu a spolu so zvyškom vlády sa snaží chváliť cudzím perím.

Odmietam ich manipuláciu verejnej mienky. Stačilo by, keby Ravasz prestal robiť stratégie, nerozhadzoval peniaze, ktoré sa tak míňajú účinku, a začal Rómom zháňať prácu. V čase, keď je na Slovensku k dispozícii množstvo voľných pracovných miest a vláda pripravuje opatrenia, ako sem dostať čo najviac pracovníkov zo zahraničia, je v osadách množstvo dlhodobo nezamestnaných, ktorým platíme sociálne dávky. Naozaj sa nemajú čím chváliť.

Kým sa Ravasz teší, že šikovní murári, stavbári, učitelia a ďalší produktívni Rómovia opúšťajú svoje domovy, aby pracovali v Anglicku, Belgicku, Nemecku či Kanade, úrady práce sú stále plné nezamestnaných Rómov.

Jediné, s čím súhlasím je to, že míňa peniaze z eurofondov bez efektu. Náš školský systém stále produkuje deti bez uplatnenia na trhu práce. Na úradoch práce stále čaká na pracovnú príležitosť veľa dlhodobo nezamestnaných Rómov, životné podmienky sa zhoršujú a napätie medzi majoritou a Rómami sa naďalej stupňuje.

Keď som odišiel v roku 2016 z úradu splnomocnenca, k dispozícii mali 380 miliónov eur, ktoré som im zanechal na riešenie problematiky Rómov. Minuli zhruba polovicu a sami vidíte, aký je výsledok. Rómsku problematiku posunuli o desiatky rokov dozadu.

Ak naozaj chcú minúť peniaze z eurofondov zodpovedne, odporúčam im robiť to, čo robím ja. Namiesto Srbov či Ukrajincov ponúkať firmám dlhodobo nezamestnaných Rómov. Osobne sa mi takto podarilo za rok vybaviť zamestnanie pre 270 Rómov. Ak potrebujú poradiť, rád im pomôžem.”

Peter Pollák, expert OĽANO na rómsku problematiku, bývalý splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program