Stanovisko k vzniknutým problémom pri nových Druckerových zdravotníckych zákonoch

„V implementácií najnovších Druckerových zdravotníckych zákonov sa objavujú prvé problémy, ktoré sa vzhľadom na doterajší spôsob legislatívnej práce ministerstva dali predpokladať. Ide o problémy v poskytovaní LSPP a pri platbách 10 eurových poplatkov na urgentných príjmoch v nemocniciach.”

Asi najväčšie problémy majú v súčasnosti obyvatelia okresu Detva, kde v období minimálne do 1.7.2018 jej obyvatelia stratili stanicu lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Hoci samospráva má k dispozícii riešenie vzniknutej situácie, zákon jej odobral kompetencie konať a preto sa v súčasnosti obracia na ministerstvo zdravotníctva, aby tento vážny problém urýchlene riešilo. Niektorí obyvatelia z tohoto okresu majú najbližšiu LSPP vzdialenú až 70 kilometrov od svojho bydliska, častokrát neexistuje možnosť priameho autobusového spojenia. Ide o situáciu pre ktorú môže dojsť aj k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov okresu Detva. Vyzývame ministra Tomáša Druckera, aby našiel spôsob, ako vzniknutú situáciu urýchlene vyriešiť. Dúfame, že v nasledujúcom období nedojde aj k ďalším podobných prípadom.

So znepokojením sledujeme aj sťažnosti občanov, ktoré sa týkajú platieb 10 eurových poplatkov za vzniknuté akútne problémy, ktoré ich priviedli na urgentné príjmy nemocníc. Tie majú platiť pri ich neopodstatnených návštevách. Plne sa potvrdzuje náš úsudok, že pacienti častokrát nemajú potrebné medicínske znalosti a teda správny úsudok, čo patrí na nemocničnú pohotovosť a čo nie. Ich prekvapenie ohľadom platby 10 eurového poplatku je preto častokrát úplne namieste. Najmarkatnejším prípadom sú už medializované prípady mamičiek s podozrením na predčasný nástup pôrodu. Vyzývame preto ministra zdravotníctva, aby sa týmito prípadmi zaoberal a právnym predpisom presne zadefinoval, kedy sa poplatky na urgentoch nemocníc smú a kedy nesmú vyberať.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program