Stíhanie Trnku zbabrala polícia, alebo zlyhala prokuratúra. Jedno horšie, ako druhé

Prepustením Dobroslava Trnku sa len potvrdilo, že na Slovensku stále platí politika „našich ľudí.“ Tvrdia to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), podľa ktorých trestné stíhanie bývalého generálneho prokurátora pokazila polícia, alebo zlyhala prokuratúra.

Tieňový minister vnútra za hnutie OĽANO Gábor Grendel pripomenul včerajší výrok premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sa vyjadril, že zásah voči Trnkovi ukazuje, že dnes neexistujú nijaké chránené osoby, voči ktorým by orgány činné v trestnom konaní nemohli zasiahnuť, pokiaľ majú podozrenia z porušenia zákona. „Dnes sme sa od dozorujúceho prokurátora tohto prípadu dozvedeli, že nielen, že neexistujú dôvody na väzobné stíhanie Dobroslava Trnku, ale podľa neho neexistuje ani dôvod na jeho trestné stíhanie. Po dnešku by mal teda premiér Pellegrini skorigovať svoj výrok, a vyhlásiť, že aj naďalej existujú chránené osoby, voči ktorým orgány činné v trestnom konaní nemôžu zasiahnuť,“ uviedol Grendel, podľa ktorého prepustenie Trnku znamená len dve veci. „Buď toto trestné stíhanie zbabrala polícia, alebo záchrannú brzdu zatiahla prokuratúra. Jedno vysvetlenie je horšie ako druhé. Sme presvedčení, že do vysvetlenia tohto chaosu musí vstúpiť generálny prokurátor a policajný prezident, a veľmi rýchlo vysvetliť, či zlyhali policajti alebo prokurátor,“dodal.

Podľa predsedu hnutia OĽANO Igora Matoviča existuje ďalšia možnosť, že zadržanie Trnku bolo vopred prichystané divadlo. „Zrejme niekomu prišlo vhod, takto mesiac pred voľbami, zbaviť sa ťažoby z nahrávok Trnku a ukázať, že síce zasiahli, ale nezávislé orgány rozhodli, že skutok sa nestal. Všetko bolo možno urobené tak, aby nakoniec vyšiel Trnka ako čistý človek, aby Pellegrini mohol povedať, že ide po krku každému a všetky orgány majú rozviazané ruky,“ uviedol Matovič a pokračoval: „Dobroslav Trnka zneužíval svoje postavenie na to, aby slúžil mafii. Keď mafia pácha trestné činy, nikto od nich nič iné ani nečaká. Ale od generálneho prokurátora očakávame, že pôjde po krku mafiánom a bude hájiť spravodlivosť. Trnka však v priamom prenose slúžil mafii.“

Matovič vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, policajného prezidenta Milana Lučanského, ako aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a premiéra Pellegriniho, aby predstúpili pred kamery a vyjadrili sa, či na Trnkovych nahrávkach nevidia trestný čin. „Naozaj je podľa nich v poriadku, že sa Trnka s Počiatkom ako dvaja vysoký predstavitelia štátu rozprávajú, ako zakryjú zločin, alebo ako Slota ukradol dve miliardy a nedal polovicu Ficovi? Pýtam sa vás, páni, vy tam nevidíte žiadny trestný čin? Toto je podľa vás právny štát?,“ pýta sa Matovič. „Osobne som presvedčený, že k zrušeniu Trnkovho obvinenia došlo preto, lebo vie príliš veľa informácií na mnoho vplyvných ľudí. Trezor pán Trnku je pravdepodobne veľmi bohatý na rôzne informácie, keďže ho dokázali takto nehanebne pustiť na slobodu. Znova sa ukázalo, že tu platí politika našich ľudí,“ uzavrel Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program