Potocký: Svetový deň slobody tlače nie je pre nás formálnym výročím, zlepšujeme podmienky pre prácu novinárov

Tretí máj je od roku 1994 Svetovým dňom slobody tlače. Európska únia je nepochybne najpriaznivejším priestorom pre prácu novinárov. Pre hnutie OĽANO ale nejde zďaleka o formálne výročie pripomínajúce nenahraditeľnú úlohu slobodných a nezávislých médií v demokratickej spoločnosti.

Vo februári 2018 sme so šokom zistili, že sme krajinou kde sa za hľadanie a šírenie informácií o vplyvných osobách s väzbami na vládnu moc platí aj vlastným životom. “V OĽANO nikdy nezabudneme, že po obete Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa otvorila cesta k lepšiemu výkonu spravodlivosti a očiste verejného života od korupcie a klientelizmu. Svetovým deň slobody tlače tak pre nás znamená aj vyjadrenie uznania a úcty týmto dvom zavraždeným mladým ľuďom,” povedal poslanec parlamentu a člen výboru pre kultúru a média Milan Potocký (OĽANO).

Uvedomujeme si, že novinári nesmú byť nijako ohrození za to, že si robia svoju prácu a úlohou štátu je vytvárať vhodné podmienky na fungovanie médií. Prispeli sme k tomu  veľkou reformou mediálnych zákonov z dielne ministerstva kultúry schválenou v roku 2022 (rozšírila ochrany zdroja, zrovnoprávnila práva a povinností tradičných a online médií, zvýšila transparentnosť vlastníctva a financovania médií, zlepšila samo/reguláciu médií…).

Sme presvedčení, že ochranu novinárov posilné aj pripravená novela Trestného zákona, ktorá by mala odradiť každého, kto by sa chcel vyhrážať alebo inak útočiť na žurnalistov, ako aj ďalšie profesie pre ich prácu (zavádza nový osobitný motív „pre výkon zamestnania, povolania alebo funkcie” a nový trestný čin „podnecovanie vzbudzujúce nenávisť”).

Aj nedávny a súčasný kontext (pandémia koronavírusu a útočná vojna Ruska na Ukrajine) osobitne a naliehavo ukazuje, aký významný je prístup občanov ku kvalitným a overeným informáciám. Ten zabezpečujú etablované spravodajské média s riadne fungujúcimi tradičnými redakciami, jasným vlastníctvom, s novinármi podpisujúcimi sa pod svoje články celým menom, ktorí produkujú zdrojované príspevky  postavené na faktoch, s editormi dohliadajúcimi na ich vyváženosť a objektivitu…

„Poctivá žurnalistika je najlepšou vakcínou proti dezinformáciám, konšpiráciám, klamstvám, výmyslom. Aby bola účinná, okrem iného potrebuje aj prijateľné ekonomické podmienky. Aj na to myslí novela zákona o DPH, ktorá rozširuje zníženú daňovú sadzbu aj na služby predplatného pre online periodiká a spravodajské portály,” uviedol Potocký, ktorý je jedným z predkladateľov návrhu.

Schvaľovať sa bude už na aktuálnej májovej schôdzi Národnej rady SR.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program