Trestné oznámenie pre falšovanie podpisu druhého najvyššieho ústavného činiteľa

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) podávajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Podozrenie sa týka podpisu na písomnom poverení, ktorým predseda NR SR A. Danko poveril podpredsedu parlamentu A. Hrnčiara, aby vykonával jeho právomoci.

Táto listina je podľa poslanca Daniela Lipšica mimoriadne významná, keďže predseda parlamentu v nej prenáša svoje významné ústavné kompetencie na iného funkcionára Národnej rady. „Je teda jasné, že ide o verejnú listinu tak ako ju definuje zákon. Chceme, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali znaleckým skúmaním, či ide naozaj o originálny, alebo o sfalšovaný podpis. A aby tiež následne preverili, kto sa na tomto trestnom čine podieľal formou účastníctva. Účastníctvo znamená buď objednávku, organizovanie, návod alebo pomoc k trestnému činu,“ oznámil Lipšic.

Ak je podpis falšovaný, podľa poslankyne Veroniky Remišovej by mal Andrej Danko vyvodiť dôsledky, pretože pre krajinu nie je dobrou správou, ak sa na najvyšších miestach v Národnej rade falšujú podpisy. „Rozhodne nie je správne tento postup kryť. A v tomto kontexte je nepodstatné, či pán Danko dal ústne poverenie na vedenie schôdze alebo nedal. Ako odvetu pán Hrnčiar – zrejme na pokyn pána Danka – vytiahol na svojej facebookovej stránke staré prezenčné listiny. Správa sa ako malý chlapec. Niečo v parlamente pobabre a potom sa snaží odvádzať pozornosť. Nikto z nás, na rozdiel od poslancov SNS v minulosti, však podpisy na prezenčkách nefalšoval. Je smutné, že namiesto toho, aby sa pán Danko venoval problémom, ktoré trápia ľudí tejto krajiny, tak si listuje aj s podpredsedom v starých prezenčkách, prípadne sa zaoberá dvojbodkami, horalkami, alebo hračkárskymi bankovkami. Momentálne usilovne pracuje na tom, ako obmedziť slobodu prejavu v parlamente,“ doplnila Remišová.

Podľa lídra hnutia OĽANO-NOVA Igora Matoviča je podpis evidentne sfalšovaný a musí sa vyšetriť, kto ho sfalšoval. „Po preukázaní falšovania ostanú pánovi Dankovi už len dve zlé možnosti: buď kryje Andreja Hrnčiara, ktorý sám sfalšoval tento podpis, alebo si Andrej Danko ten podpis objednal na svojom sekretariáte v štýle: „Podpíšte ma“. A tým kryje zase ľudí na svojom sekretariáte. Vyzývam Danka, aby voči sebe vyvodil zodpovednosť a nekryl trestný čin.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program