Usvedčený Robert Fico odmieta vyvodiť zodpovednosť. Zvolávame schôdzu na jeho odvolanie

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) a za stranu Sloboda a Solidarita dnes oznámili, že vyzbierajú podpisy pre zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR so zámerom odvolať premiéra Roberta Fica. Návrh podajú v najbližších dňoch. „Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico sa ľudom otočil chrbtom. Dosadil si svojich 40 zbojníkov spolu s kapitánom Dankom do predstavenstiev a dozorných rád energetických spoločností, ktorí následne nachystali obrovský podvod na ľuďoch,“ povedal líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič.

„Keď sme pána premiéra upozorňovali, keď ho upozorňovali ľudia z odbornej verejnosti, boli sme všetci len blázni, poloblázni, pošahanci a nevedeli sme podľa neho počítať. Trvalo dlhých sedem týždňov, kým Robert Fico kapituloval. Porazili ho však ľudia. Ľudia, ktorí nám začali vo veľkom posielať svoje faktúry dokazujúce obrovské zdražovanie. Tým, že sme všetky tieto príbehy zverejňovali, Robert Fico postupne musel kapitulovať a musel podvod stiahnuť. Dovtedy skúšal, čo ľudia znesú, ale ľudia s Robertom Ficom stratili trpezlivosť a hrozilo, že Slovensko sa začne vyvíjať rumunskou cestou.”

“Za tejto situácie sme od premiéra očakávali dve veci – aby napravil škody a aby vyvodil zodpovednosť voči štyridsiatim zbojníkom, ktorí boli priamo zodpovední za tento podvod a ktorých podvod proti ľuďom kryl. Robert Fico naďalej tvrdošijne odmieta vyvodiť zodpovednosť, či voči ministrovi Žigovi alebo nominantom v predstavenstvách a dozorných radách. Za tejto situácie v mene všetkých podvedených ľudí, viac ako milióna slovenských domácností, dnešným dňom začíname zbierať podpisy a predložíme návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Toto je vláda chaosu, zdražovania a podvodov. Kým Fico s Dankom nenapravia škody, nedáme im pokoj a naďalej im budeme pozerať na prsty,” doplnil I. Matovič.

Predseda vlády a strany Smer-SD Robert Fico nesie podľa podpredsedníčky strany Sloboda a Solidarita Jany Kiššovej plnú politickú zodpovednosť za situáciu s cenami energií. Za ich neprimeranú výšku, ale aj chaos a neistotu ľudí, ktorí boli postihnutí. “Sme presvedčení, že odvolať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjnečíka z funkcie nestačí. Možno by stačilo, ak by išlo o skutočne nezávislého úradníka na svojom mieste, ak by náš regulačný rámec zabezpečoval férové ceny a ak by to, čo sa teraz udialo, bolo ojedinelým zlyhaním tohto človeka. Nie je tomu tak, preto to nestačí,“ povedala Kiššová, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.

Podľa nej Holjenčík plnil príkazy Roberta Fica a je zjavné, že bol jeho osobným chránencom. „Nasvedčujú tomu ich spoločné tlačové besedy, spoločná koordinácia pri vratkách za plyn, ktoré neboli ničím iným, len volebnou korupciou. Dokonca, v posledných týždňoch Robert Fico prevzal úlohu predsedu regulačného úradu, vystupoval v jeho mene a informoval verejnosť, ako bude úrad ďalej postupovať a čo sa bude diať.“

Poslankyňa Jana Kiššová je presvedčená, že inkriminované vyhlášky zodpovedné za súčasnú situáciu boli len vyústením toho, čo tu celé roky Robert Fico a Jozef Holjenčík spolu budovali. „Podstata problému je v tom, že u nás sa regulácii cien nevenujú odborníci, ale ľudia nominovaní Robertom Ficom, ktorí majú úplne iné úlohy, ako zabezpečiť férové ceny pre občanov a podnikateľov,“ hovorila poslankyňa a dodala, že tu sa logicky natíska otázka, prečo minister hospodárstva Peter Žiga na situáciu neupozorňoval a nespustil alarm, keď tvrdí, že od septembra o probléme vedel. „Prečo bol ticho? Prečo boli ticho nominanti, ktorí sú v kontakte s cenovými návrhmi? Lebo vedeli, že ak príde pokyn z ÚRSO, je to zároveň aj pokyn z úradu vlády. Preto čušali, lebo spolu piekli,“ vyhlásila Kiššová. Podľa nej je toto kolaps slovenskej energetiky. „A nastal vtedy, keď osoba s hlasom podobným hlasu Roberta Fica začal zháňať peniaze vlastnou hlavou a za jeden s tých mešcov si vybral energetiku. Vydrancované SPP, situácia okolo Gabčíkova, razie v Slovenských elektrárňach, alebo peniaze v alobe sú len niektoré z káuz, za ktoré je zodpovedný Robert Fico,“ uzavrela Kiššová s tým, že preto Robert Fico nemá čo hľadať na svojej stoličke a povieme mu to na mimoriadnej schôdzi.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program