V. Remišová oslovila so žiadosťou o podporu nového zákona o preukazovaní pôvodu príjmov a majetku všetkých predsedov poslaneckých klubov vládnej koalície.

Predsedníčka poslaneckého klubu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová oslovila so žiadosťou o podporu nového zákona o preukazovaní pôvodu príjmov a majetku všetkých predsedov poslaneckých klubov koalície. O zákone sa bude rokovať na júnovej parlamentnej schôdzi.

„Preukazovanie pôvodu majetku je pilierom boja proti korupcii, pretože jediné, čoho sa nečestní politici alebo toxickí podnikatelia boja je to, že prídu o majetok. Tento zákon je natoľko dôležitý, že som dnes oslovila predsedov poslaneckých klubov so žiadosťou o podporu nášho návrhu, ktorý napráva starý a nefunkčný zákon z dielne Roberta Fica. Sme pripravení o podpore tohto zákona s nimi rokovať,“ uviedla Veronika Remišová.

Robert Fico sa nedávno v súvislosti s novým zákonom, ktorý predkladá Remišová verejne vyjadril, že „čokoľvek pomôže v tejto oblasti budem veľmi rád“. Remišová očakáva, že dodrží verejné vyhlásenie a konštatuje, že Robert Fico viac ako 10 rokov využíval preukazovanie pôvodu majetku ako svoju marketingovú tému. Avšak z dvoch zákonov, ktoré Fico predložil jeden vyhlásil Ústavný súd za protiústavný,  druhý je v praxi nepoužiteľný a  nik na ich základe nebol odsúdený.

Teraz je čas ukázať, či sa vládna koalícia bude vyhovárať, alebo to myslí s bojom proti korupcii vážne. Navyše, vládna koalícia má túto tému vo svojom programovom vyhlásení a doteraz neurobila nič, hoci to ľuďom sľúbila. Už nemôžeme tolerovať, že na Slovensku je menšina, ktorá nepoctivo bohatne na úkor tvrdo pracujúcej väčšiny, čo riadne platí dane,“ povedala.

Remišová vysvetľuje, že nový návrh zavádza alternatívny mechanizmus preukazovania pôvodu príjmov a majetku, ktorého ťažisko bude spočívať v dodatočnom zdanení nelegálnych príjmov. Nakradnutý majetok sa môže až 100% zdaniť. Proces bude prebiehať prostredníctvom správcu dane a nie orgánov činných v trestnom konaní a teda by mal byť rýchlejší, efektívnejší a hlavne účinný.

Vysokú nedôveru občanov v politikov a v štátne inštitúcie spôsobuje množstvo prípadov, kedy si predstavitelia štátu, alebo rôzne pochybné osoby žijú vysoko nad deklarované pomery a je podozrenie, že majetok nadobudli nepoctivým spôsobom. Vieme, že zákon bude veľmi prekážať podvodníkom, mafiánom a ľuďom, ktorí berú úplatky.  No poctivá väčšina, ktorá pracuje na nečestnú menšinu musí vedieť, že príde spravodlivosť,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program