V. Remišová: Škandál s eurofondmi je oveľa väčší, ako sme si mysleli

Podľa poslankyne hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veroniky Remišovej je nepredstaviteľné, aby na ministerstve ostali ľudia, ktorí vytvorili systém umožňujúci prerozdelenie desiatok miliónov eur medzi firmy s priamymi väzbami na ministerstvá. Minister by mal odísť prvý.

Ako uviedla Remišová, dlho utajovaný zoznam desiatich úspešných projektov vyvracia tvrdenia Andreja Danka o „dravých firmách“, ktoré predbehli naše najlepšie univerzity. Spoločnosť Nano-med, s.r.o., ktorá mala minulý rok nulové tržby a nemala takmer žiadny majetok má podľa zoznamu dostať dotáciu skoro 30 miliónov eur. Ďalších 30 miliónov eur má dostať organizácia MEDICAL VISION. Zoznam organizácií, ktoré majú od ministerstva školstva platné osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj radí túto organizáciu pod rezort Kancelárie NR SR, teda pod úrad Andreja Danka. „Som zvedavá, ako pán Danko tento zápis vysvetlí. Či sú nebodaj jeho podriadení na činnosti združenia zainteresovaní alebo sa skôr prihovárali, aby ministerstvo združenie do zoznamu zapísalo,“ vyjadrila sa Remišová, ktorá spomenula aj projekt Paneurópskej vysokej školy. Tá mala za 35 miliónov eur skúmať odhaľovanie neobvyklých obchodných operácií. „Ako vidno na prípadoch Kočner alebo Bašternák, my nemáme až taký problém neobvyklé operácie odhaliť. Nevieme však spravodlivo potrestať podvody, ktoré sú s nimi spojené. K tomu nám ale žiadny výskum nepomôže,“ povedala.

Remišová ďalej tvrdí, že štyri firmy zo zoznamu úspešných projektov sú úradnícke štátne organizácie podriadené ministerstvám. „Myslím, že jediným dôvodom, prečo vyhrali je to, že v nich majú svojich ľudí politické strany a získali by tak možnosť rozhodovať o použití desiatok miliónov eur,“ vyjadrila na V. Remišová, podľa ktorej takmer 38 miliónov eur, čo je najviac z celej výzvy, mala dostať organizácia CVTI, ktorá je podriadená ministerstvu školstva. „Jedna ministerská organizácia tak mala dostať viac, ako je polovica ročného rozpočtu Slovenskej akadémie vied. Cieľom tejto výzvy ale bolo podporiť dlhodobú spoluprácu medzi špičkovými výskumníkmi a podnikmi, ktoré by tak mohli inovovať svoju výrobu, dať lepšie platenú prácu svojim zamestnancom. Jej cieľom nebolo presunúť stovky miliónov eur do podriadených organizácií ministerstiev, keď navyše takýto typ organizácií má veľmi zlé výsledky s projektami,“ upozornila Remišová a pripomenula projekt CVANU, v ktorom chceli úradníci ministerstva učiť cez počítač ľudí napríklad to, ako chovať kozy: „V podstate zbytočne sme do neho investovali 28 miliónov eur, ktoré mali byť z eurofondov. Lenže do tak zbabraného projektu, navyše preverovaného kvôli podozreniam z podvodu, Brusel peniaze dávať nechce. Osobne tipujem, že nepotrvá dlho a minister školstva bude vysvetľovať, že to síce nie jeho chyba, ale z 28 miliónov nepreplatí Brusel ani cent a preto ich zaplatia zo svojich daní občania Slovenska.“

Podľa Remišovej ministerstvo školstva nezvládnutím výzvy spôsobilo, že 300 miliónov eur sa nestihne zmysluplne využiť a hrozí, že o milióny eur Slovensko príde úplne, keďže sa nesplnia pravidlá použitia prostriedkov do určitého dátumu. „Ak už toto nie je dôvodom na odstúpenie ministra, potom už naozaj neviem, čo by pre túto vládnu koalíciu bolo dostatočným dôvodom,“ povedala poslankyňa OĽANO.

V prípade prvej výzvy na menšie projekty podľa Remišovej minister Plavčan stále nevyvrátil pochybnosti o odbornosti hodnotiteľov. Taktiež nevyvrátil informáciu, že medzi nezávislými hodnotiteľmi boli aj vysokopostavení úradníci na ministerstvách v správe SNS. „Za úplne neprijateľnú považujeme situáciu, keď za ministra ako ústavného činiteľa na tlačovej konferencii zrazu odpovedá nejaký súkromný podnikateľ, spolumajiteľ viacerých podnikov, ktoré v tejto výzve žiadali dotáciu. V prípade hodnotiteľov sa nás snažil presvedčiť, že ak dá ministerstvo hodnotiť projekt o oceliarstve kardiológovi, je to v podstate chyba toho lekára,“povedala Remišová s tým, že podľa Plavčana sa mal zrejme daný lekár hodnotenia vzdať.

Veronika Remišová reagovala aj na tvrdenia Plavčana o tom, že všetko je vporiadku, pretože nebolo vyplatené ani euro. „Je to ako keby ste zlodeja chytili pri čine pred otvoreným trezorom, no on sa tvári, že sa vlastne nič nestalo, pretože ešte nič nestihol z trezoru ukradnúť,“ uviedla Remišová a pokračovala s tým, že nepomôžu ani prísne kontrolované indikátory projektov, ktoré spomína Plavčan, a peniaze na vedu a výskum skončia nevedno kde.

Zbabrané rozdelenie 600 miliónov eur na výskum a inovácie je podľa Remišovej škandál, ktorý nemá v histórii Slovenska obdobu. „SNS a jej predseda Andrej Danko za to nesie plnú zodpovednosť, pretože neverím, že takéto schémy by bol schopný zosnovať minister Plavčan. Vidíme, že SNS je aj pod vedením pána Danka taká istá, ako bola za čias Jána Slotu,“ povedala Remišová, ktorá tiež uviedla, že ku koaličnej rade sa nemá význam vyjadrovať. „Predsedovia koaličných strán sa správajú ako malí chlapci. Bolo by to smiešne, keby nešlo o budúcnosť Slovenska a v prípade eurofondov o tak obrovské peniaze. Čudujem sa Robertovi Ficovi, že si nevie spraviť poriadok. Dovolil Andrejovi Dankovi zneužívať slovenské školstvo a vedecké inštitúcie na pochybné rozdeľovanie eurofondov,“vyjadrila sa V. Remišová, podľa ktorej to potvrdzujú svojimi vyjadreniami aj predstavitelia Smeru, vedecká komunita, ľudia zo súkromného sektora, či akademici. „Ak si pán Fico nevie spraviť vo vláde poriadok, nech to nechá tak. Slovensko si zaslúži viac. Nie takto babrácky spravované naše spoločné peniaze, rozhádaných politikov, ktorí riešia seba a nie problémy ľudí. Slovensko si zaslúži nádej, že konečne bude lepšie a spravodlivejšie spravovanou krajinou,“ uzavrela Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program