Vážime si našich hrdinov a bojovníkov proti fašizmu

Predstavitelia hnutia OĽANO si na rôznych miestach s úctou pripomínajú Deň víťazstva nad fašizmom.

Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš vyhlásil, že mier ani v súčasnom svete nie je samozrejmou hodnotou a môžeme hovoriť o historickom šťastí, že Slovensko dnes patrí do bezpečnejšej časti sveta. „Zmyslom tohto dňa okrem iného je, aby sme si pripomenuli, aké zhubné následky majú šialené ideológie neznášanlivosti a rasizmu. Na konci tohto vojnového besnenia zostali milióny mŕtvych a zbedačené krajiny. Každý v rámci svojich možností by mal urobiť všetko pre to, aby sme my a naše deti nemuseli nikdy vojnové hrôzy zažívať,“ doplnil Šipoš.

„Máme v úcte pamiatku našich hrdinov z domáceho aj európskeho bojiska, ktorí neváhali so zbraňou v ruke vystúpiť za našu slobodu a demokraciu. Zvlášť mladej generácii treba pripomínať, že keby pred 76 rokmi zvíťazil nacizmus, v Hitlerovom zvrátenom svete by Slovensko svoje miesto nemalo. Rovnako, ako ostatné slovanské národy, ktoré mali byť postupne zotročené a vyhladené. Preto nikdy nesmieme zabudnúť, komu za našu existenciu a mier vďačíme. Vďačíme za to všetkým, ktorí mali tú silu a odvahu postaviť sa nemeckému nacizmu na odpor, čo znamenalo nasadiť vlastný život,“ vyhlásila poslankyňa Anna Andrejuvová.

Hnutie OĽANO zároveň presadilo symbolické ocenenie žijúcich účastníkov boja za oslobodenie finančným príspevkom, ktorý v parlamente predložil predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa a podporili ho všetci prítomní poslanci naprieč politickým spektrom. Naši hrdinovia si to zaslúžia.

Video si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program