Veda a výskum: Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) vyzýva všetkých ľudí, aby sa nebáli, zdvihli hlavu a postavili sa proti tomuto skorumpovanému systému rozdeľovania spoločných peňazí

Vzhľadom na neustále pribúdajúce informácie potvrdzujúce korupciu pri rozdeľovaní 600 miliónov eur určených na výskum a inovácie hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) opätovne vyzýva Andreja Danka, aby sa Slovenská národná strana vzdala rezortu školstva. Rozvoj vedy a výskumu je základným predpokladom rozvoja krajiny a zlepšovania ohodnotenia ľudí. Babrácke a korupčné riadenie rezortu školstva zo strany SNS preto vážne poškodzuje národné záujmy Slovenska. Poslankyňa Veronika Remišová takisto vyzýva všetkých ľudí, ktorým nie je Slovensko ukradnuté, aby sa postavili proti tomuto skorumpovanému systému.

O tom, že ministerstvo školstva po voľbách ovládli bezškrupulózni ľudia a dejú sa tam zvláštne veci nehovorí iba opozícia, taký istý názor má napríklad aj predchádzajúci minister za Smer Juraj Draxler.   Každý deň vychádzajú na svetlo nové a nové informácie o firmách, od ktorých niekto žiadal úplatky. Zároveň vidíme, že celý systém rozdeľovania eurofondov je vyslovene nastavený tak, že korupciu nielen umožňuje, ale dokonca podporuje. Ak dáte najväčší počet bodov takému subjektívnemu kritériu ako je originalita projektov, je jasné, že na základe tohto kritéria môžete vyradiť všetky firmy, ktoré potrebujete vyradiť,“ hovorí Remišová.

Dostali sa ku mne informácie, ktoré svedčia o obrovskej zhnitej korupčnej chobotnici, ktorej chápadlá siahajú všade. Vyzývam všetkých ľudí,  ktorí sa so zlyhaniami v eurofondoch stretli, aby sa ozvali. Takýto prístup demoralizuje Slovensko a ničí naše národné sebavedomie, pretože ľudí učí, že vyhrá nie ten, kto je najlepší, ale ten, kto prijme pravidlá tohto nemorálneho systému,“ vyhlásila Remišová.

Remišová upozornila, že je zhrozená z toho, ako sa k problému postavil Andrej Danko, ktorý sa chválil, že riadi svojich ministrov. „Andrej Danko sa pri tomto škandále tvári, akoby to ani nebol jeho minister. Každý deň sme svedkami toho, ako pribúdajú odhalenia o mŕtvych firmách, zmanipulovaných alebo neodborných hodnoteniach. Andrej Danko by mal okamžite vyvodiť politickú zodpovednosť za svojho ministra. No najhoršie je, ako sa k škandálu postavil Robert Fico. Akoby sa ho 600 miliónov eur vyhodených do vzduchu ani netýkalo. Je otázka, či to nie je tým, že v podivných firmách sa objavujú aj ľudia spojení so stranou SMER,“ hovorí Remišová.

Veronika Remišová reaguje aj na osočovanie zo strany podpredsedu parlamentu za stranu Smer Martina Glváča. „Na vyhlásenie pána Glváča som pôvodne ani nechcela reagovať, keďže jeho klamlivé urážky znevažujú funkciu, ktorú v parlamente zastáva. Nie je to prvýkrát. Je ale vo verejnom záujme aby sme informovali, že ľudia v pozadí jedného z podporených projektov rozširujú škandál s rozdeľovaním 600 miliónov eur na vedu a výskum aj na stranu Smer,“ povedala Veronika Remišová. Martin Glváč vo svojom vyjadrení tvrdil, že „nikdy nebol v žiadnej firme spoločne so spolumajiteľkou firmy Water Partner Slovakia s.r.o.“. Ale opak je pravdou. Spolumajiteľkou firmy Water Partner Slovakia s.r.o. je pani Hana Slávičková. Tá istá pani Slávičková je zároveň členkou dozornej rady spoločnosti PRVÁ LOBBING, a.s. a do tejto dozornej rady ju namiesto seba samého zvolil pán Glváč, spolu s pánom Flašíkom, ako jeden z dvoch akcionárov spoločnosti deň pred voľbami v roku 2006. Zápisnicu z voľby prikladáme v prílohe. Pán Glváč bol preukázateľne akcionárom spoločnosti aj v roku 2009, keď už bol vysokým štátnym úradníkom a pani Slávičková zastupovala akcionárov v dozornej rade už tretí rok. Notársku zápisnicu prikladáme v prílohe. Spoločnosť Water Partner Slovakia s.r.o. teda je personálne prepojená so spoločnosťou PRVÁ LOBBING, a.s. vlastnenou, v minulosti a možno aj dnes, dvomi významnými ľuďmi za stranou Smer. „Spoločnosť Water Partner Slovakia s.r.o. mala minulý rok tržby 0 eur a podľa poslednej účtovnej uzávierky okrem menšej sumy na účte v banke nemala žiadny majetok ani zamestnancov. Je teda otázkou, prečo ju vôbec ostatní nepomerne odborne aj finančne silnejší partneri do projektu vôbec zapojili. Môžeme sa pýtať, či to náhodou nebol iba nástroj na vysávanie peňazí z dotácie vo výške viac ako 6 miliónov eur,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program