Vláda priznáva zlyhania na ministerstve školstva, vedci prichádzajú o ďalšie milióny

Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO upozorňuje, že na dnešnom rokovaní vlády ministerka a vláda konečne priznali, že kvôli situácii na ministerstve školstva Slovensko defintívne stratilo 108 miliónov eur.

Podľa uznesenia vlády „operačný program Výskum a inovácie sa v súčasnosti nachádza vo veľmi zložitom období, nakoľko čelí už druhému dekomitmentu, t.j. trvalej strate finančných prostriedkov pre Slovensko. Celkovo za OP VaI stratila SR 108 424 254 EUR“.

Ministerka školstva dlhodobo popierala, že Slovensko o peniaze príde, teraz už zlú situáciu na ministerstve školstva hodnotí aj materiál vlády. Navyše kvôli situácii na ministerstve školstva sa ďalšie prostriedky presúvajú do iného operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

“Namiesto investície do budúcnosti nás a našich detí naleje vláda peniaze do asfaltu. Ministerka školstva nie je schopná zmysluplne a transparentne využívať eurofondy. Slovenskí vedci už prišli pre neschopnosť nominantov SNS o 108 miliónov eur, ktoré prepadli, teraz sa presúvajú ďalšie milióny,” uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová.

Podľa Remišovej je táto situácia dôsledkom toho, že vedenie ministerstva školstva zlyhalo. Samozrejme, že výstavba ciest je potrebná, no na cesty sme mohli presunúť peniaze z operačného programu Technická pomoc, ktoré sú určené napríklad pre úradníkov. Nehovoriac o tom, že cesty by sme mali stavať a opravovať priebežne zo štátneho rozpočtu.

“Ak máme byť úspešnou a prosperujúcou krajinou s vyššími platmi a kvalitnými pracovnými miestami, potrebujeme zmysluplne investovať do podpory výskumu. Pre budúcnosť Slovenska sú veda a výskum mimoriadne dôležité. Neschopnosť nominantov SNS a ich škandály dlhodobo poškodzujú záujmy a budúcnosť Slovenska,” dodala Veronika Remišová.

Zároveň konštatovala, že ak by vládna koalícia opakovane neodmietla zákon o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov, ktorý OĽaNO predkladalo aj na májovej schôdzi, táto škoda nuž mohla byť zosobnená. Takto na zlyhania ministerky školstva zas doplatia občania a vedecká komunita.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program