Vládna koalícia plánuje rozvrat dôležitých inštitúcii štátu

Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) sa obávajú obštrukcií zo strany vládnej koalície pri voľbe ústavných sudcov. Podľa nich koalícia plánuje rozvrat dôležitých inštitúcii štátu.

Tieňový minister spravodlivosti za OĽANO Milan Vetrák upozornil, že už v súčasnosti sú sudcami ústavného súdu čerstvo odídení politici Mamojka a Laššáková. „Ako nestranne bude asi vyzerať rozhodovanie ústavného súdu v pléne, kde na prijatie rozhodnutia stačí 7 sudcov z 13, ak sa sudcami ústavného súdu stanú ďalší práve aktívni alebo donedávna aktívni politici?,“ uviedol Vetrák, podľa ktorého je rozhodnutie o vhodných kandidátoch na ústavných sudcov rozhodnutím o charaktere Slovenska na najbližších 12 rokov.

Prístup vládnej koalície k nomináciám na kandidátov na ústavných sudcov podľa Vetráka vyvoláva vážne obavy, že stranám Smer, SNS a Most nejde o nestrannosť ústavného súdu, ale o jeho ovládnutie a spolitizovanie dosadením vlastných politikov za ústavných sudcov. „Vládna koalícia sa správa ako zdochýnajúci kôň, ktorý najviac kope. Smer sa rozpadá a všetci z neho utekajú. Marek Maďarič sa na to už nedokázal pozerať, Kaliňák musel odstúpiť a teraz sa vzdal aj poslaneckého mandátu, Kažimír sa upratal na NBS a Robert Fico je v slepej uličke. Nevyšiel mu útek do prezidentského paláca a navyše sa musel vzdať premiérskej stoličky. Ostal mu tak už len ústavný súd,“ povedal Vetrák a dodal: „V tejto situácii je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme takýmto politickým nomináciám na ústavný súd zabránili, a to najmä voľbou vhodných a nepolitických kandidátov na ústavný súd. Vyzývame k tomu aj všetky ďalšie parlamentné politické strany.“

Poslanec za OĽANO a člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Ján Marosz uviedol, že na výbore bude aj za účasti verejnosti klásť jednotlivým kandidátom nielen odborné otázky, ale aj otázky z hľadiska morálky a charakteru. „Nič nie je dôležitejšie, ako to, aby ústavní sudcovia, ktorí sú na vrchole demokracie, boli charakterní a čestní. Obyvateľ bytu Ladislava Bašternáka sa nemôže stať ústavným sudcom,“ povedal Marosz.

Veronika Remišová upozornila, že predstavitelia vládnej koalície už 13 rokov vedeli, že začiatkom roka 2019 musí NR SR zvoliť 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. „Keď teraz zrazu hovoria, že nemajú na to dosť času, nedá sa to nazvať ináč, ako plánovaný rozvrat jednej z najdôležitejších inštitúcií štátu. Cieľom je ovládnuť Ústavný súd, ktorý by mal byť podľa ústavy nezávislý,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Remišová, podľa ktorej majú poslanci vládnej koalície dosť hlasov na to, aby zvolili 18 kandidátov zo 40 prihlásených právnikov.

„Vládna koalícia hovorí o unáhlených a neuvážených zmenách Ústavy a predlžovaní funkčného obdobia ústavných sudcov bez akejkoľvek logiky. Ústava však nie je trhací kalendár a vládna koalícia by nemala takýmto spôsobom hazardovať so stabilitou Slovenska,“ pokračovala V. Remišová a zdôraznila, že OĽANO je pripravené podporiť bezúhonných a profesionálne zdatných kandidátov.

„Vyzývame poslancov vládnej koalície aby nehrali hry svojich politických predsedov a riadne zvolili všetkých kandidátov na sudcov Ústavného súdu. V opačnom prípade budú zodpovední za chaos a nestabilitu v základnom fungovaní štátu, čo sa môže prejaviť aj na fungovaní ekonomiky. Ľudia si takéto podkopávanie prosperity Slovenska zo strany vládnej koalície nezaslúžia,” uzavrela Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program