Výbor pre nezlučiteľnosť dnes zastavil konanie proti ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi

„Koaliční poslanci dnes vo výbore znovu ľuďom odkázali, že niektorí „naši“ ľudia stoja nad zákonom,“ povedala po výbore poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veronika Remišová, ktorá spoločne s Ľ. Galkom podnet na výbor za porušenie ústavného zákona podávala. Všetci koaliční poslanci na výbore hlasovali za zastavenie konania.

Podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcii sa týkal porušenia zákona za to, že Robert Kaliňák za roky 2013, 2014 a 2015 neuviedol v majetkovom priznaní pôžičku pol milióna eur, ktorú získal od Tatrabanky na kúpu firmy, ani pohľadávku voči firme B.A.Haus, ktorú kúpil od Ladislava Bašternáka v čase, keď Kriminálny úrad Finančnej správy preveroval jeho možné daňové podvody. Podľa vyjadrenia samotného ministra vnútra, Robert Kaliňák kúpil akcie spoločnosti B.A.Haus za 8000 eur a pohľadávku za 422 000 eur.

„Porušenie ústavného zákona pán Kaliňák zdôvodňoval vo svojom stanovisku detinskými výhovorkami, hoci je zrejmé, že ak treba podľa zákona do majetkového priznania napísať akékoľvek majetkové právo presahujúce 35-násobok minimálnej mzdy, ktorým pohľadávka vo výške 422 000 eur nespochybniteľne je, tak ju tam Robert Kaliňák mal napísať. Je to veľmi zlý signál pre ľudí, od ktorých žiadame, aby dodržiavali zákony a pokutujeme ich pre najmenšie omeškanie. No minister stojí nad zákonom, len preto, že koalícia má vo výbore väčšinu a výbor mu odhlasuje, že k žiadnemu porušeniu nedošlo,“ dodala Remišová.

Zároveň upozornila, že pokuta, ktorú mal R. Kaliňák dostať je zanedbateľná v porovnaní s tým, čo zarobil mimo výkonu funkcie ministra vnútra. Za roky 2013-2015 je táto suma takmer milión eur (942 941 eur). Pripomenula, že je to podobné správanie, ako keď Ladislav Bašternák, ktorý sa viezol v miliónovom aute, nechcel zaplatiť pokutu 150 eur.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program