Výdavky na školákov a študentov sú vyššie ako na malé deti. OĽANO chce rozšíriť návrh na zvýšenie daňového bonusu na deti, aj na deti nad 6 rokov

Vládna koalícia si konečne všimla ťažkú finančnú situáciu zamestnaných rodičov s deťmi. Jej návrh na zvýšenie daňového bonusu na deti iba pre deti do 6 rokov je však nespravodlivý.

„Zvýšenie a progres v daňovom bonuse som spolu s vtedajšou kolegyňou Erikou Jurinovou predkladala už pred dvomi rokmi,“ hovorí poslankyňa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Anna Verešová. „Naše návrhy však už trikrát koaliční poslanci odmietli. Teší ma, že sa však nimi predsa len inšpirovali a začali nad zvýšením daňového bonusu uvažovať,“ pokračuje Verešová.

OĽANO v parlamente navrhne zrušenie navrhovanej vekovej hranice. „Samozrejme aj tento návrh rodinám pomôže, ale iba tým s malými deťmi do 6 rokov. Náklady na deti však výrazne stúpajú práve so začiatkom školskej dochádzky a v prípade stredoškolákov sú často až dvojnásobné v porovnaní s predškolákmi,“ povedala garantka rodinnej politiky OĽANO.

Hnutie OĽANO navrhuje prorodinné opatrenia z koncepcie rodinnej politiky pod názvom +1DIEŤA, ktorú predstavilo v máji tohto roka. Navrhlo v nej podľa A. Verešovej lepšie riešenie – rastúci daňový bonus na druhé a ďalšie dieťa. Ten by jednak rodinám s pracujúcimi rodičmi znížil dane a tým im finančne pomohol, pričom by tiež prispel k zlepšeniu hrozivej demografickej situácie Slovenska. Dvojnásobnú výšku daňového bonusu a zároveň aj jeho znásobenie pri raste počtu detí zaviedli v susedných krajinách a tiež vo viacerých krajinách EÚ. “V Poľsku sa napríklad za tretie dieťa rodičom znižuje daň o takmer 500 eur ročne, v Českej republike o takmer 1000 eur ročne, v Rakúsku od budúceho roka za každé dieťa o 1500 eur. Na Slovensku je to iba necelých 260 eur. Ak sa však Slovensku ekonomicky darí, majú to rodiny s deťmi pocítiť v prvom rade,” vysvetľuje A. Verešová.

Rodiny si u nás podľa nej môžu dovoliť o jedno dieťa menej, ako by chceli a priemerná plodnosť na jednu ženu sa pohybuje pod kritickou hranicou 1,5 dieťaťa. Cieľom zavedenia rastúceho daňového bonusu, ktorý navrhovalo OĽANO, bolo podporiť najmä rodiny s dvoma a viac deťmi, ktoré sú najviac postihnuté výpadkom príjmov a zvýšenými nákladmi na život pri príchode detí.

„Rastúci daňový bonus by znamenal dvojnásobnú daňovú úľavu na druhé dieťa a trojnásobnú na tretie a ďalšie dieťa. Na tretie dieťa by sa tak v budúcom roku dostal na zhruba 800 eur ročne, čo je stále menej ako v Česku. Rodiny by to však povzbudilo nebáť sa mať viac detí, pretože by sa na ich príchod viazali aj vyššie daňové úľavy pre zamestnaných rodičov,“ uzatvára Anna Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program