Výsledky prieskumu: Mistrík má na to, aby porazil Šefčoviča. Matovič vyzýva kandidátov na zodpovednosť

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) zverejnilo výsledky prieskumu agentúry Focus, ktorý dalo urobiť k prezidentským voľbám. Vyššiu šancu na víťazstvo z dvojice demokratických opozičných kandidátov má podľa prieskumu Robert Mistrík.

OĽANO si objednalo prieskum verejnej mienky od najrešpektovanejšej agentúry Focus, na čom sa pred tromi týždňami pri okrúhlom stole dohodli aj s prezidentskými kandidátmi Róbertom Mistríkom a Zuzanou Čaputovou. „Robert Mistrík chcel, aby bol rozhodujúci prieskum, ktorý nasledujúci víkend po okrúhlom stole zverejňovala agentúra Focus, a aby podľa neho sa vzdal kandidát s vyššou šancou na úspech. Zuzana Čaputová chcela zostať v kampani do času, kým sa budú tlačiť volebné lístky. Ja osobne som podporil postoj pani Čaputovej, aby mali ľudia možnosť bližšie spoznať oboch a aby sa rozhodovali s plným svedomým a dostatkom informácií,“ uviedol predseda OĽANO Igor Matovič.

Obyčajní zadali prieskum hneď ako ministerstvo vnútra stanovilo termín tlačenia volebných lístkov na termín 15.2. V prieskume Focusu, ktorý sa konal od 7.2. do 12.2., sa Robert Mistrík umiestnil na druhom mieste za Marošom Šefčovičom so ziskom 17,1 %. Tretia skončila Zuzana Čaputová so 14,4 % a na štvrtom mieste sa podľa prieskumu umiestnil Štefan Harabin, ktorého by volilo 13,6 % opýtaných.

Druhou otázkou bolo, koho by ľudia volili, keby sa Marián Kotleba vzdal v prospech Štefana Harabina. Podľa prieskumu by Harabin za týchto okolností skončil za Šefčovičom na druhom mieste so ziskom 18,3 %. Mistrík a Čaputová by sa umiestnili na treťom a štvrtom mieste a do druhého kola by tak nepostúpil ani jeden z nich.

Tretia otázka sa týkala druhého kola. Ak by v ňom kandidovali Maroš Šefčovič a Robert Mistrík, vyhral by Mistrík so ziskom 50,7 %. Ak by však proti Šefčovičovi v druhom kole kandidovala Zuzana Čaputová prehrala by so ziskom 48,1 %.

Podľa Matoviča je nevyhnutné, aby teraz opoziční demokratickí kandidáti postupovali zodpovedne, pretože existuje reálna hrozba a vysoká pravdepodobnosť, že v druhom kole si budú musieť ľudia vyberať medzi Šefčovičom a Harabinom. „Bol som za to, aby pani Čaputová dostala priestor, ale toto sú reálne výsledky a treba sa realite postaviť zoči voči. Šefčovič by porazil Čaputovú, ale Mistrík má na to, aby porazil Šefčoviča,” vyjadril sa.

„Tieto voľby budú o budúcnosti Slovenska. Preto naše hnutie postupovalo veľmi zodpovedne. Nikdy nebudeme uprednostňovať vlastný záujem a na prvom mieste pre nás vždy bude záujem demokratického Slovenska,“ zdôraznil Matovič a pripomenul, že OĽANO malo pripravenú mimoriadne kvalitnú kandidátku na prezidentku Veroniku Remišovú, no zachovalo sa zodpovedne. „V situácii, ktorú sme sledovali, nám pripadalo veľmi nezodpovedné, aby sme svojho vlastného kandidáta tlačili do popredia a ohrozili tak prípadný úspech demokratického kandidáta v prezidentských voľbách. Veronika ustúpila a dali sme o to väčší priestor dvom demokratickým kandidátom Róbertovi Mistríkovi a Zuzane Čaputovej,“ uzavrel Matovič s tým, že si nevie predstaviť, že by sa mal v druhom kole rozhodovať medzi Šefčovičom a Harabinom.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program