Výstava „Apokalypsa 20. Storočia“ má byť mementom pre ľudí dnešnej doby

V priestoroch Národnej rady SR bude dnes o 11-tej hodine otvorená výstava s názvom „Apokalypsa 20. storočia“. Podujatie organizuje poslankyňa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a členka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave.

Výstava sa koná deň pred 73. výročím oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz „Keď som prvýkrát videla tieto obrazy vystavené v Centre sv. Maximiliána v obci Harmeż blízko Osvienčimu, mala som pocit, že vidím peklo. Tento zážitok bol nesmierne silný a pravdepodobne naň nikdy nezabudnem” uviedla poslankyňa Anna Verešová a pokračovala: „Koncentračné tábory boli miesta, kde boli práva ľudí a ich dôstojnosť zašliapaná hlboko do prachu zeme. Nesmieme na to zabudnúť.  Aj preto som sa snažila, aby tieto obrazy, diela poľského umelca Mariána Kołodzieja, videlo čo najviac ľudí na Slovensku.“

Autor diel Marián Kołodziej bol väzňom č. 432 v koncentračnom tábore Auschwitz. Celých 50 rokov mlčal o minulosti a o tom, čo prežil. Až začiatkom 90-tych rokov 20. storočia, postihnutý ťažkou chorobou, vytvoril súbor diel. Autor cez obrazy ukazuje, k čomu vedie odmietnutie kresťanských i všeľudských hodnôt v živote, k čomu viedol nacizmus a jeho ideológia nenávisti a pripomína, aké nedozerné dôsledky môže mať oživovanie jeho myšlienok v súčasnosti. „Toto nie je výstava, nie je to umenie ani obrazy, ale slová zatvorené v kresbách. Umenie je bezmocné voči tomu, čo urobil človek človeku. Nepozývam vás na „vernisáž“, o tom to nie je. Chcem vás previesť labyrintom poznačeným skúsenosťou továrne na smrť. Čítajte slová, ktoré som nakreslil.  Je to pocta všetkým spopolneným, ktorí odišli,“ vyjadril sa autor diel a poľský umelec Marian Kołodziej.

Výstava je podľa Verešovej venovaná pamiatke všetkých obetí nacistických koncentračných táborov. „Má byť mementom pre ľudí našej doby, aby sa takéto hrôzy nezľahčovali a najmä  viac neopakovali. Verím, že si tieto diela príde pozrieť čo najviac ľudí, zvlášť pozývam mladú generáciu, žiakov a študentov,” povedala Anna Verešová.

Výstava potrvá v Národnej rade SR do konca februára. O možnosť usporiadať túto výstavu aj  regiónoch prejavili aj predsedovia samosprávnych krajov v Žiline a v Trnave.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program