Vyzývame Roberta Fica, aby sa vysťahoval z bytu

Aktuálne informácie, podľa ktorých mal podnikateľ Ladislav Bašternák v kauze vratiek DPH zaplatiť za byty v komplexe Five Star Residence 12 miliónov eur v hotovosti, zvyšujú podozrenie o podvodnom charaktere celej transakcie. Strana SaS a hnutie OĽANO-NOVA preto ubytovanie predsedu vlády Roberta Fica a jeho rodiny v luxusnom byte podozrivého podnikateľa Bašternáka považujú za neprijateľné nielen z hľadiska povesti štátu, dobrých mravov, ale aj z hľadiska požiadavky na objektívne vyšetrovanie.

„Premiér Fico sa v určitom zmysle dostal do konfliktu záujmov. Spoločnosť by určite privítala, keby sa z bytu podozrivého podnikateľa vysťahoval,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Podľa jeho slov sa vo svetle povyšovania daňových úradníkov, ktorí transakciu v rámci vykonanej kontroly legalizovali, ako aj následné odloženie prípadu políciou, javí ako konanie organizovanej skupiny páchateľov. „Priťažujúcou okolnosťou na celej záležitosti je aj to, že nepochopiteľne laxný prístup štátnych orgánov mohol mať podporu z najvyšších miest, a to od ministerstva vnútra a financií, za ktoré v tom čase zodpovedali ministri Robert Kaliňák a Peter Kažimír,“ povedal Rajtár.

Na základe týchto skutočností, ako aj dvojmiliónovej škody, ktorá mohla štátu vzniknúť v dôsledku neoprávneného vyplatenia nadmerného odpočtu DPH, ide o mimoriadne závažný prípad.

Minulý týždeň staviteľ bytovky Bonaparte, v ktorej býva premiér Fico, Ladislav Bašternák, vypovedal, že 12 miliónov s DPH za byty z Five Star Residence zaplatil v roku 2012 v hotovosti. Tiež je známe, že na firmu BL – 202 čerpal Bašternák v tomto roku ďalších 6 miliónov eur nadmerných odpočtov, teda spolu 8 miliónov.

„Takže celkovo nakupoval aktíva, možno byty, v hodnote 48 miliónov s DPH. Toto všetko sa takto stalo za predpokladu, že veríme rozprávkam. Lebo vyšetrovateľka polície a kontrolórky daňového úradu týmto rozprávkam uverili,“ zdôraznil poslanec.

Skutočnou otázkou podľa jeho slov je, odkiaľ by vôbec tých 12 miliónov mal, nehovoriac už o 48 miliónoch eur. Totiž REAL Forum Invest ako staviteľ Bonaparte, ako aj REAL Štúdio K.F.A. Bratislava ako staviteľ Five Star Residence, vykázali stratu. A tomu zodpovedá aj ich platenie daní zo zisku. Bašternák za celú zdokumentovanú históriu ôsmich rokov zaplatil 73 tisíc eur a Kočner iba 24 tisíc.

Bašternák a Kočner teda nemali normálnym spôsobom odkiaľ zarobiť na svoje miliónové investície do bytových komplexov či luxusných áut, ak nemali nejaký iný záhadný zdroj príjmov. „Preto som dal v prípade firmy REAL Forum Invest preveriť závažné podozrenia, že cieľom podnikania nebolo dosiahnuť normálny podnikateľský zisk, ale profitovať z niečoho iného. Ukradnúť dane iných daňových
poplatníkov cez nadmerné odpočty DPH,“ vysvetlil Rajtár, podľa ktorého všetko poukazuje na to, že Bašternák a Kočner DPH len
dostávali, ale jej platenie nie je nijako podložené.

Cieľom firiem Bašternáka a Kočnera, podnikateľov preukázateľne blízkych Smeru, nebolo vykázať zisk, pretože ich firmy sú v obrovských stratách. Cieľom bolo ukradnúť DPH daňových poplatníkov,“ povedal Rajtár a dodal, že záhadným ostáva aj zdroj prvotných peňazí, keďže do výstavby bytoviek nejaký prvotný kapitál musel ísť. Podľa Rajtára existuje podozrenie, že prvotné financie boli z politickej korupcie.

Poslanec NR SR za OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic považuje obhajobu mistra Kaliňáka za slabú. „Daňovníci boli obratí o milióny eur a Kaliňák Bašternáka verejne obhajuje. Vie klamať lepšie ako Rado Procházka,“ povedal Lipšic. Podľa neho by odstúpenie Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra bolo vlastne pomocou, pretože potom by mal možnosť obhajovať Ladislava Bašternáka aj oficiálne, nielen cez médiá. „Nech to berie ako priateľskú radu,“ uzavrel Lipšic

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program