Zákazky z rezortu kultúry sa zbiehajú na jednej adrese v obci Jarok
Čo má spoločné malá obec pri Nitre, miliónové zákazky a ministerstvo kultúry? Jednu adresu. Na tejto adrese v malej obci nájdeme hneď niekoľko subjektov, ktoré majú zákazky alebo sa zapájajú do súťaží v rezorte kultúry.
Od nástupu Martiny Šimkovičovej do funkcie ministerky kultúry sa zázračne darí strážnej službe Providentia. Tá mala ešte donedávna sídlo v obci Jarok pri Nitre. Doteraz získala zákazky za 2,6 milióna eur! „Podľa rámcovej zmluvy so Správou rezortných zariadení Ministerstva kultúry SR by mala strážna služba Providentia napríklad zabezpečiť, aby jeden človek z tejto firmy 24 hodín denne a sedem dní v týždni strážil aj budovu na Konventnej ulici 13 v Bratislave, v ktorej chcela ministerka Šimkovičová zriadiť nové Múzeum národného obrodenia. Minulý týždeň sme boli skontrolovať, či je tomu tak. A výsledok? Budova je opustená a nikto ju nestráži,“ povedala exministerka kultúry Natália Milanová.
Ďalším subjektom, ktorý súťaží pri veľkých stavebných zákazkách ministerstva kultúry a nájdete ho na rovnakej adrese v nenápadnej obci Jarok neďaleko Nitry je IBEC družstvo. Nikdy nie je úspešné, až to pôsobí dojmom, že v prieskumoch trhu robí krovie, aby mohol zvíťaziť ten správny kandidát. Ide napríklad o zákazky na rekonštrukciu priestorov na Jakubovom námestí, či okná na Hurbanových kasárňach, ktoré napokon robila firma Unigroup za 912 000 eur.
Nuž a treťou spoločnosťou, ktorá má sklad na rovnakej adrese v obci Jarok je nenápadná firma Nanobal. Tá zase dodáva kancelárske a hygienické potreby pre Správu rezortných zariadení MK SR. Túto organizáciu zriadila ministerka v roku 2025 a jediné, čím sa dostala do povedomia ľudí, je kúpa trojnásobne predraženého pozemku pri Košiciach.
„Je tu ešte jedna zaujímavosť. V IBEC družstve figurujú manželia Bojkovskí. Správe rezortných zariadení MK SR zase šéfuje Samuel Bojkovský. Náhoda? Ani náhodou. Samuel Bojkovský totiž pre Plus 7 dní priznal, že s manželmi Bojkovskými sú vzdialená rodina,“ pripomenula Natália Milanová.