ZÁKON MUSÍ PLATIŤ PRE VŠETKÝCH ROVNAKO

Predseda poslaneckého klubu hnutia OĽANO Michal Šipoš: „Na poslaneckom klube sme kládli Borisovi Kollárovi otázky viac ako tri hodiny. Na všetky položené otázky odpovedal, pričom nevyjasneným problémom zostalo necitovanie vlastného školiteľa, ktorý mu takéto konanie dovolil.”

Poslanecký klub hnutia OĽANO takéto konanie považuje za zásadné zlyhanie školiteľa, oponenta, študenta ako aj systému hodnotenia záverečných prác. OĽANO rovnako odsudzuje všetky formy plagiátorstva.

Na základe udalosti posledných dní v súvislosti s diplomovou prácou Borisa Kollára, poslanecký klub OĽANO žiada ministra školstva Branislava Gröhlinga a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa minister školstva spolu s ministerkou spravodlivosti dohodnú a nastavili systém tak, aby každý kto získal titul nezákonne, oň prišiel.

Boli by sme veľmi radi, aby táto úloha bola príslušnými ministrami včas a riadne splnená a nepočúvali sme celé leto len výhovorky, ako sa to nedá.

Veríme, že všetky vysoké školy budú v tejto veci nápomocné a sprístupnia všetky potrebné dokumenty potrebné pre preverenie zákonnosti udeľovania titulov.

Žiadame, aby príslušní ministri školstva a spravodlivosti nastavili systém tak, že vysokým školám, na ktorých sa preukáže vysoká miera plagiátorstva záverečných prác, bude automaticky odobratá akreditácia a tieto vysoké školy tak budú vyradené zo siete vysokých škôl.

Tak, ako sme to sľúbili ľuďom pred voľbami, stojíme si za tým aj dnes – ZÁKON MUSÍ PLATIŤ PRE VŠETKÝCH ROVNAKO. Budeme preto akceptovať akýkoľvek výsledok preverenia udeľovania titulov bez ohľadu na to, kto o titul príde,” dodal Michal Šipoš.

Poslanci hnutia OĽANO sú pripravení zúčastniť sa mimoriadnej schôdze NR SR kedykoľvek počas letných mesiacov a podporiť vo verejnom záujme príslušný zákon aj v skrátenom legislatívnom konaní.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program