Zastrašovanie novinárov je neprípustné. OĽANO žiada odchod riaditeľky Úradu na ochranu osobných údajov

Slovenský Úrad na ochranu osobných údajov zaslal Českému centru pre investigatívnu žurnalistiku list, v ktorom od nich vyžaduje odkrytie zdroja nahrávky z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) považujú takéto konanie za neprijateľné a vyzývajú riaditeľku Úradu na ochranu osobných údajov, aby zo svojej funkcie čo najskôr dobrovoľne odstúpila.

Na absurdnú požiadavku Slovenského Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) upozornil český webový portál Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku investigace.cz. ÚOOÚ sa mu v liste vyhráža udelením pokuty až do výšky 10 miliónov eur. „Základnou podmienkou nezávislosti médií je ochrana zdroja, ktorý poskytuje novinárom informácie vo verejnom záujme. Je nepochybné, že zverejnenie nahrávky Kočner – Trnka bolo vo verejnom záujme. Ukazuje totiž na prerastanie organizovaného zločinu na štátne orgány, čo je v demokratickej spoločnosti neprípustné,“ uviedol poslanec NR SR a tieňový minister vnútra za OĽANO Gábor Grendel. „Rovnako neprípustné je, aby iný štátny orgán vyvíjal nátlak na médiá a žiadal od nich vyzradenie zdroja pod hrozbou pokuty. Obzvlášť zarážajúce je, ak na čele takéhoto orgánu stojí bývalá novinárka. Preto ju vyzývame, aby za toto zlyhanie vyvodila voči sebe zodpovednosť a odstúpila zo svojej funkcie,“ dodal Grendel.

Argumentácia ÚOOÚ SR má podľa tieňového ministra školstva za hnutie OĽANO Miroslava Sopka závažné nedostatky a myslí si, že zo strany Úradu ide o nadprácu. „Úrad môže začať konanie z vlastnej iniciatívy v prípade, že identifikuje, že došlo ku porušeniu práva na ochranu súkromia dotknutej fyzickej osoby. Avšak nemá právomoci orgánu činného v trestnom konaní,“ upozornil Sopko a pokračoval: „Úrad samozrejme môže udeliť subjektu pokutu, ak identifikuje, že došlo k porušeniu práva na ochranu súkromia. Lenže snaha Úradu o získanie akýchkoľvek kópií dotknutých dát je protizákonná. Toto konanie Úradu nesie známky trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Preto zvážime podanie trestného oznámenia na predsedníčku úradu.“

Miroslav Sopko zároveň vyjadril pochybnosti nad konaním slovenského Úradu na území iného štátu. „Právomoci v ochrane osobných údajov tam má Český úrad na ochranu osobných údajov,“ uzavrel Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program