Zmeny v infozákone prinesú viac transparentnosti, ako aj ochranu novinárov

Poslanci viac ako 90 hlasmi schválili novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Už dlhšie tieto zmeny požadovali neziskové organizácie a združenia občanov, pričom úprava infozákona bola aj súčasťou programového vyhlásenia vlády.

„V zákone sme presadili rozšírenie informačnej povinnosti aj na organizácie s väčšinovým podielom štátu, ktoré sa jej doteraz často vyhýbali,“ vysvetľuje predseda hospodárskeho výboru a iniciátor novely zákona Peter Kremský (OĽANO).

Viacero zmien zaručí, aby inštitúcie nemohli pri poskytovaní informácií robiť obštrukcie alebo sa tomu vyhýbať. Dôležité je aj ustanovenie, že ak sa informácie poskytujú v elektronickej forme, musia byť vo formáte, ktorý umožňuje automatizované spracovanie. V digitálnej dobe je to samozrejmá požiadavka, zdôrazňuje Peter Kremský.

Zákon určil aj to, v akých prípadoch nemožno poskytnúť informácie, ak by hrozila ujma v hospodárskej súťaži. Jasne vymedzil, že od úradov a štátnych firiem nemožno vyžadovať údaje a analýzy, ktoré nemajú a museli by ich vytvoriť iba na základe infožiadosti.

K významným zmenám patrí aj schválenie tzv. Lex Petková. Po novom už novinári nebudú vystavení účelovým žalobám za to, že ďalej šírili informácie ku ktorým sa dostali na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Práve tomu v minulosti čelila investigatívna novinárka Zuzana Petková, keď zverejnila údaj o plate manželky Štefana Harabina, ktorý novinárke poskytlo ministerstvo spravodlivosti.

„Tento absurdný prípad šikany dokazuje to, že zmena bola nevyhnutná. Žalovať novinára len za to, že zverejnil údaj, ktorý mu štátna inštitúcia poskytla na základe zákona, je neprípustné,“ hovorí predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO), ktorý tzv. Lex Petková do novely presadil. „O zlepšení mediálneho prostredia a väčšej ochrane novinárov hovoríme od momentu ako sme sa v roku 2020 začali vládnuť. Som rád, že okrem schválenia prelomového mediálneho zákona, sme dnes podporili aj zvýšenie ochrany novinárov, či neziskových združení, ktoré infozákon využívajú. 91 hlasov naprieč koalíciou aj opozíciou dokazuje, že ide o dobrý návrh.“

Po novom budú musieť informácie poskytovať aj vodárenské spoločnosti a nebudú môcť odmietnuť  odpoveď pod zámienkou obmedzenia informačnej povinnosti. „Vodárenské spoločnosti doteraz argumentovali tým, že nehospodária s verejnými prostriedkami, ale s príjmami z vodného a stočného,“ objasňuje poslanec Milan Potocký. „Tomu je teraz koniec a aj na vodárenské spoločnosti sa bude uplatňovať úplná informačná povinnosť. Verejnosť sa dozvie ako nakladajú s majetkom, komu prideľujú zákazky, aké odmeny dostávajú členovia ich orgánov, či akým spôsobom predávajú nehnuteľnosti,” uzavrel Milan Potocký.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program