70 tendrov, jeden víťaz. Smer odporučil firmu, starostovia poslúchli

Desiatky starostov Smeru čerpali eurofondy s pomocou spoločnosti, ktorú im poradilo vedenie.

Sedemdesiat tendrov, jeden víťaz. Taký je výsledok analýzy verejného obstarávania externého manažmentu na projekty miest a obcí financované z fondov Európskej únie. Zo 111 projektov až 70 malo znaky koordinovaného postupu prepojených firiem.

Žiadosti o príspevok pripravovala pre mestá a obce väčšinou firma Star EU. Verejné obstarávanie externého manažmentu zabezpečovala vo viacerých prípadoch spoločnosť Tender Profit. Star EU sa potom zúčastnila na 70 z týchto súťaží. V každom prípade bola ich ponuka najnižšia, a teda víťazná. Celkovo vyhrali v tendroch v hodnote viac ako 1,44 milióna eur.

Spoločnosť Star EU odporučil primátorom a starostom na straníckom sneme v Prešove v marci 2008 generálny sekretár Smeru a v súčasnosti aj minister práce Ján Richter.

„Dozvedeli sme sa, že agentúra Star EU je pripravená metodicky nám pomáhať v oblasti projektov, technickej dokumentácie a s prípravou ďalších podkladov,“ povedal vtedy pre SME Mikuláš Krajkovič, starosta obce Vápeník v okrese Svidník.

Stretnutie sa konalo za zatvorenými dverami. „Bolo to stretnutie s primátormi a starostami, ktorí boli nominovaní za stranu Smer,“ povedal po stretnutí Robert Fico. „Je úplne normálne, že sa chceme porozprávať bez toho, aby ste nás počúvali. Veď máme svoje vnútrostranícke veci, na ktoré treba reagovať.“

Firme sa darí na viacerých miestach, ktoré ovládajú nominanti Smeru. V roku 2009 radila Star EU ministerstvu dopravy pri čerpaní eurofondov. Za poradenské služby získala 2,5 milióna eur. Ministrom bol Ľubomír Vážny. V tom istom roku dostala od ministerstva práce vedeného Vierou Tomanovou za poradenské služby takmer 60-tisíc eur. Fondom sa pritom venovala jedna celá sekcia ministerstva. Navyše, poradenské služby zdarma poskytovala Európska komisia.

Star EU sa darí aj za súčasnej vlády. Uspela v užšej súťaži na poradenstvo pre Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Celková hodnota zákazky predstavuje takmer 790-tisíc eur. Star EU sa stala tiež víťazkou verejnej súťaže na inžinierske štúdie pre Železnice Slovenskej republiky za 390-tisíc eur.

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/7349083/70-tendrov-jeden-vitaz-smer-odporucil-firmu-starostovia-posluchli.html?ref=njct
http://ekonomika.sme.sk/c/7351114/v-smere-mlcia-o-firme-star-eu-ktora-vyhrala-70-sutazi-zo-70.html?ref=cl
http://ekonomika.sme.sk/c/7357676/agenture-star-eu-sa-dari-aj-u-pociatka-moze-radit-za-miliony.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko