Beblavý: Štátna poisťovňa platí masérovi ročný plat 250 sestier

Štátna poisťovňa platí masérovi ročný plat 250 sestier.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platí masérovi výšku ročného platu 250 sestier. “”Vláde sa podarilo nájsť maséra, ktorého služby si cení rovnako,”” skonštatoval v utorok (2.2.) šéf mimoparlamentnej Siete Radoslav Procházka.

Tvrdí, že zdroje na maséra by stačili na zvýšenie platov pre 1500 sestier. Strana upozornila, že za súčasnej vlády sa mimoriadne začalo dariť lekárovi Pavlovi Kostkovi, ktorý na svojich klinikách poskytuje masáže či rehabilitácie. Kostka mal v roku 2012 obrat asi 140-tisíc eur, v roku 2014 to už bolo vyše 1,4 milióna eur, poukázal podpredseda Siete Miroslav Beblavý.

Rovnako mal vzrásť jeho zisk, a to z 8000 na 794-tisíc eur. Beblavý očakáva, že za vlaňajšok sa mohol ešte zdvojnásobiť. “”Pán Kostka zažil vzostup, oproti ktorému je teta Anka úplný amatér,”” poznamenal. Podľa jeho informácií využívajú služby Kostkových zariadení manželky ministrov, s viacerými členmi vlády mal byť zároveň videný na káve.
Kostka najprv vlastnil ordináciu v Spišskej Belej. Ešte v roku 2010 mala jeho firma ročné tržby necelých 50-tisíc eur a nulový zisk, priblížil Beblavý. Dariť sa mu začalo po nástupe exministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smer) a bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia.
Za krátke obdobie otvoril kliniky nielen v Spišskej Belej, ale aj v Bratislave, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici. Kým súkromné poisťovne ich zazmluvnili len obmedzene, zmluvný objem zo strany VšZP vzrástol od roku 2012 o 2100 percent, vysvetlil Beblavý. Ročne majú od nej v súčasnosti zmluvu na vyše 3,2 milióna eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v roku 2012 vytvorila unikátny kód podozrivo výhodný pre kliniky Pavla Kostku, ktorým na jeho základe zaplatila neschválené výkony za 4,15 milióna eur.
V prípade lekára Pavla Kostku zo Spišskej Belej, ktorého tržby výrazne vzrástli počas obdobia, keď Všeobecnej zdravotnej poisťovni šéfoval Marcel Forai, je niekoľko nejasností.
Kostkovej firme CPKSB za dva roky, počas ktorých štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni šéfoval Marcel Forai, až desaťnásobne vzrástli ročné tržby. V roku 2012 mala podľa portálu finstat ročné tržby len vyše 140-tisíc eur, v roku 2014 už 1,4 milióna eur.
Nezisková organizácia Kostkovej spoločníčky z viacerých firiem Slávky Kostkovej Výskum Thomasa Alva Edisona získala vlani v marci podľa Transparency International z rezervy premiéra Roberta Fica zo Smeru 20-tisíc eur. Prekvapenie je o to väčšie, že neziskovka vznikla len vo februári v roku 2014 a už je v likvidácii.
Za prenájom priestorov pre nitriansku kliniku Kostka v roku 2013 u primátora Jozefa Dvonča zo Smeru osobne lobovala vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zo Smeru.
V deň, keď na Kostkove zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou upozornil poslanec Miroslav Beblavý zo Siete, poslal k prípadu lekár zo Spišskej Belej stanovisko do všetkých médii. Vo vlastnostiach dokumentu, ktorý obsahoval Kostkovo vyjadrenie, však bola ako autorka zapísaná Mária Trošková. Žena s rovnakým menom je Ficovou asistentkou na Úrade vlády.
Na kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytuje jedna z Kliník Kostka, sa na Úrade pre dohľad sťažovali rehabilitační lekári.
2020 – Práve v súvislosti s kauzou maséra teraz vyšetrovateľ obvinili exriaditeľa poisťovne Foraia z porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.
„Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry obvinil jednu osobu pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Majiteľ kliník Kostka dostal od VšZP v roku 2012 unikátny výberový kód pod názvom cielená a dlhodobá terapia. Tento kód bol veľmi výhodný pre Kostku, ktorého služby poisťovňa kráľovsky platila: Dostával 45 eur za tri hodiny oficiálnej liečby. Koncom roka 2015 potom po kontrole kód zrušila a nahradila ho výkonmi podľa platného Katalógu výkonov.
Forai teraz upozorňuje, že prvé pochybenia inštitúcie začali ešte pred jeho nástupom na generálne riaditeľstvo. „Čo konštatuje aj krajský súd vo svojom rozsudku.“

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/20084939/statna-poitovna-plati-maserovi-rocny-plat-250-sestier.html?ref=trz
https://www.cas.sk/clanok/363309/sokujuce-praktiky-na-kostkovej-klinike-byvala-maserka-prezradila-uplne-vsetko/
https://domov.sme.sk/c/20095891/pat-veci-ktore-nesedia-v-kauze-kostka.html
https://domov.sme.sk/c/20095827/masera-zo-spisa-nepreveruju-udajne-ma-protekciu.html?ref=trz

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko